Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu (9. 4.) posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia – muža a ženu. Do ústavy má zároveň pribudnúť zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu.
Ústavný zákon má upraviť adopcie detí a výchovno-vzdelávací proces. Návrhom sa má tiež dosiahnuť suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach. Zo 143 prítomných poslancov ju podporilo 81, 40 bolo proti a 22 sa zdržali.
Okrem koaličných poslancov návrh podporili aj opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ).
„Posilnenie ochrany tradičných hodnôt je kľúčové pre zachovanie kultúrneho dedičstva SR a zabezpečenie právnej stability. Návrh ústavného zákona preto reaguje na potrebu ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je osobitne spojené s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku,“ uvádza sa v návrhu, ktorý predložil premiér Robert Fico (Smer-SD).
Zvrchovanosť v kultúrno-etických otázkach
Vláda chce v ústave zdôrazniť zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života a ľudskej dôstojnosti, súkromný a rodinný život, manželstvo, rodičovstvo a rodinu, kultúru a jazyk, ako aj o veci s tým súvisiace, a to najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.
Návrhom sa má rozšíriť aj ústavnoprávna úprava sociálnych práv, konkrétne postavenie rodiny a ukotvenie rodičovských práv.
„Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa, v Ústave SR. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu,“ píše sa v materiáli.
Ustanoviť by sa tiež malo, že štátny výchovno-vzdelávací program musí byť v súlade s ústavou. Nové zmeny v ústave by podľa návrhu mali byť účinné od 1. júla tohto roka.
Reportáž o hlasovaní do Správ pripravil redaktor Timotej Pisch:
Návrh KDH neprešiel
Opozičné KDH nezískalo dostatočnú podporu na svoj návrh novely Ústavy SR. Zo 141 prítomných ju podporilo len 25 poslancov, 39 bolo proti a 77 sa zdržalo. Za kľúčové vo svojom návrhu hnutie považovalo zakotvenie princípu, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ.
KDH navrhovalo, aby sa v oblastiach ochrany života, rodinného práva, verejnej morálky a osobného statusu na nadnárodné inštitúcie nepreniesli žiadne právomoci. Žiadali zabezpečiť, aby rozhodnutia európskych a medzinárodných súdov nemohli ovplyvňovať základné etické a kultúrne otázky, ktoré patria do výlučne národnej kompetencie.
Podľa návrhu by sa na vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO vyžadovalo referendum. Chceli tiež, aby ústava obsahovala osobitné postavenie rodičov pri výchove a vzdelávaní svojich detí a formovaní ich náboženského a filozofického presvedčenia s rešpektom k aktuálnej zrelosti dieťaťa.
Výchova a vzdelávanie detí a mládeže v oblasti formovania intímneho života a sexuálneho správania by sa podľa návrhu KDH mohla uskutočňovať len so súhlasom zákonného zástupcu.
Súčasťou novely bola aj snaha zabrániť, aby boli deti predmetom obchodovania napríklad cez tzv. „prenájmy maternice“. Zakotviť chceli zákaz surogátneho materstva, eugenických praktík, klonovania ľudí a vytvárania embryí na výskumné a terapeutické účely.
„Úprava zabezpečuje ochranu materstva a jasnú biologickú identitu rodičovstva. Čím sa predchádza snahám o redefiníciu rodičovských vzťahov v rozpore s prírodnými zákonitosťami,“ píše sa v návrhu KDH.
V rámci ústavy tiež chceli sprísniť používanie tzv. skráteného legislatívneho konania. Hnutie zároveň navrhovalo, aby ústava stanovila, že sa po zrušení špeciálnej prokuratúry budú vytvárať osobitné oddelenia na boj s terorizmom, organizovaným zločinom a na boj s korupciou, ktoré budú pôsobiť na celom Slovensku.
Posilniť tiež navrhovali právo na výhradu vo svedomí, pričom chceli stanoviť jasné limity jeho uplatnenia.