Kolaudácia bude drahšia. A to nie je jediná zmena podľa nového stavebného zákona. Ďalšou novinkou je Portál výstavby. Cez ten sa budú vybavovať všetky povolenia a dokumenty k stavbe. Týka sa to všetkých, ktorí začali stavať po 1. apríli.
Zvýšili sa všetky poplatky, ktoré ľudia za agendu súvisiacu s výstavbou zaplatia. Pribudol 100-eurový poplatok za overenie projektu skutočného zhotovenia stavby. Poplatky za kolaudačné konanie boli rozdelené.
„Sadzba je určená sadzobníkom. Vychádza to na 30 percent z poplatku určeného na rozhodnutie o stavebnom zámere. V prípade opakovanej kolaudačnej prehliadky sa stanovuje nový poplatok 20 percent,“ priblížil generálny riaditeľ Sekcie výstavby a vyvlastňovania Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Roman Skorka.
Zmenám v Stavebnom zákone sa v Správach :24 venovali redaktorka Natália Krížová a redaktor Miroslav Lyko:
Ďalšou novinkou je Portál výstavby, ktorý spravuje Úrad pre územné plánovanie. Slúži na digitálne podávanie a správu dokumentov ku stavbe. Zároveň cezeň stavebník zažiada aj o kolaudačné konanie.
„Prostredníctvom portálu taktiež oslovuje dotknuté osoby, na to, aby sa vyjadrili. Čo sa týka predkladanej dokumentácie, predkladá sa dokumentácia skutočného zhotovenia stavby, ktorá je predmetom samostatného overenia,“ uviedol Skorka.
Ďalšie novinky
Novinkou je aj povinnosť vypracovať záverečné stanovisko stavbyvedúceho. Osvedčí tým, že stavbu postavil podľa projektu.
„Zmena je v tom, že už nebude stavebný dozor vyhodnocovať stavbu, či je dobre urobená v súlade s projektom a normami, ale bude to sám stavbyvedúci, ktorý tú stavbu realizoval. Bude sám dávať záverečnú správu, ako vyhotovil stavbu,“ povedal prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer.
O tom, či je záverečná správa korektná, rozhodne Úrad pre územné plánovanie. Kým podľa ministerstva sa kolaudačné konanie urýchli, prezident stavebnej komory si tým istý nie je.
„Zase je to vec úradníka, či chce urobiť kolaudačné konanie rýchlo, alebo bude naťahovať. Nie je tam limit. Limit tam je iba tých 30 dní, že do 30 dní musí zahájiť,“ pokračoval Pauer.
„Zákon určuje 15 dňovú lehotu na vydanie kolaudačného osvedčenia, avšak platí to iba pre prípady, ak stavebný úrad v rámci kolaudácie príde k záveru, že stavba je spôsobilá,“ upozornil Skorka.
Stavba bez kolaudácie je čierna stavba. Po novom ju nie je možné používať. „Nový stavebný zákon už neumožňuje klasickú dodatočnú legalizáciu čiernych stavieb ako v minulosti. Výnimkou sú prechodné ustanovenia, ktoré umožňujú legalizovať stavby postavené do 31. marca 2025, ak spĺňajú podmienky,“ dodala hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.
Lehota na podanie žiadosti je do 31. marca 2029. Po tomto termíne už legalizácia nebude možná a stavby bude treba odstrániť.