Členovia Smeru napadli reputáciu neziskovej nadácie Liga za duševné zdravie, upozorňuje europoslanec Michal Wiezik (PS). Poslanec NR SR Richard Glück (Smer-SD) obhajuje novelu o mimovládkach a nevidí problém vo zverejňovaní darcov, ktorí mimovládkam prispeli.
„Tesne pred voľbami, konkrétne 2. júna 2023, podpísala bývalá ministerka práce z Ódorovej vlády zmluvu s Nadáciou otvorenej spoločnosti Georga Sorosa a priklepla jej zhruba 16,9 milióna eur,“ tvrdí Glück.
Dodáva, že nadácia „svojvoľne priklepávala peniaze konzorciu mimovládnych organizácií“. Vymenoval pritom Ekopolis, Nadáciu pre deti Slovenska, Centrum pre filantropiu, Pontis a Sociu.
Michal Wiezik a Richard Glück hovorili o mimovládnych organizáciách v relácii Komentáre dňa:
Problém vidí v tom, že peniaze prerozdeľuje jedna mimovládna organizácia a nikto nevie, akým spôsobom sú peniaze použité. „Dnes hovoríme o sume skoro 2,4 milióna eura, o ktorých môžeme s nádejou dúfať, že boli využité na deklarovaný účel,“ dodáva.
Wiezik považuje kroky vlády za unáhlené. Myslí si, že dotknutá nezisková organizácia sa vyjadrila adresne. „Tu sa naozaj bavíme o reputácii, ktorá podľa mňa na základe nie úplne opodstatnených informácií bola napadnutá priamo členmi Smeru v priamom prenose na tlačovej besede,“ reaguje.
Europoslanec avizuje, že na európskej úrovni sa uskutočnil audit približne 90 mimovládnych organizácií. „Z nich len jedna bola bohužiaľ slovenská, ale na základe auditu sa skonštatovalo, že ani u jednej z organizácií nebolo zistené porušenie európskych hodnôt alebo noriem,“ dodáva.
Zákon má výnimky
„Keď musí občan zverejniť, ak daruje peniaze politickej strane, tak ja nevidím jeden jediný dôvod na to, aby nebol zverejnený aj vo vzťahu k mimovládnej organizácii,“ konštatuje Glück.
Wiezik upozorňuje na to, že v návrhu zákona sa nachádzajú výnimky – odborové, zamestnanecké a športové organizácie. „Ja sa pýtam, prečo? To sugestívne hovoríme, že u nich nehrozí zneužitie lobbingu a u ostatných áno? To nie je proste rovný meter,“ podotýka.
Stigmatizácia mimovládneho sektora podľa Wiezika pritom prebiehala aj ako súčasť predvolebnej kampane. Poukázal na Filipa Kuffu, Rudolfa Huliaka či Tomáša Tarabu, ktorí hovorili o tom, že mimovládky sú prisaté na štátny rozpočet.
Wiezik vníma mimovládny sektor ako veľmi dôležitý pre našu spoločnosť, pretože „vo vážnych oblastiach supluje štát“. Kritizuje zároveň, že vláda priniesla novelu zákona bez konzultácie s mimovládnou organizáciou.