Zásahový tím pre medveďa hnedého zvýšil hliadkovaciu činnosť na miestach, kde v minulosti zaznamenali zvýšený pohyb šeliem. Hlavne v horských oblastiach na strednom Slovensku a na Liptove. Počas medvedej ruje sú zvieratá veľmi aktívne a môžu schádzať k ľudským obydliam.
„Dostali sme hlásenie, že blízko pri obci sa išla mamička s kočíkom prejsť a videla medveďa na ceste, tak mohli by sme to preveriť, pozrieť pobytové znaky. Vzhľadom na to, že tu je potok, tak je dosť veľký predpoklad, že sa medveď išiel len napiť a na blate môžeme pozrieť, či nie sú nejaké stopy od medveďa, ak tadiaľ prechádzal,“ uviedol vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Stred Marián Chabada.
Počas medvedej ruje sú šelmy aktívne aj počas dňa a samce vyhľadávajú samice na párenie. Tie spolu s mláďatami preto schádzajú blízko k ľuďom.
„Teraz je dosť častý výskyt hlavne medvedíc s tohoročnými mladými, alebo minuloročnými mladými okolo obcí,“ informoval zoológ a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého Stred Štefan Renčo.
Zásahovým tímom pre medveďa hnedého sa v Správach z regiónov venoval redaktor STVR Lukáš Urbašík:
Na miestach so zvýšeným pohybom medveďov inštalujú členovia zásahového tímu fotopasce, ktoré im pomôžu zistiť, ktorý konkrétny jedinec sa v okolí pohybuje.
„Pasca má senzor pohybu a dajú sa v nej nastaviť intervaly spúšte. Máme to nastavené momentálne na každú jednu minútu. Čiže vždy, ako zaznamená pohyb, tak každú minútu spraví jednu fotku,“ vysvetlil Chabada.
V prípade stretu zachovať chladnú hlavu
V rámci preventívnych opatrení zásahový tím v teréne inštaluje aj plašičky či elektrické ohradníky. Vo výbave toho majú ale omnoho viac.
„Máme tu baterku, meter v prípade eliminácie, aby sme mohli merať, alebo meriame šírku či dĺžku stopy. Skúmavky na odber vzoriek trusu alebo tkaniva, sáčky na odber vzoriek,“ vymenoval Renčo.
V lese by sa mali ľudia pohybovať len po vyznačených turistických chodníkoch a vyhýbať sa neprehľadnému, zarastenému terénu, kde sa môže medveď ukrývať. V prípade stretu si treba zachovať chladnú hlavu.
„Pokúsiť sa od toho medveďa, pokiaľ ho vidí na dlhšiu vzdialenosť, pomaly, potichu vzdialiť tým smerom, ktorým prišiel a predísť konfliktu, aby sa nedostal do tesnej blízkosti,“ poradil Chabada. Každý výskyt medveďa v blízkosti ľudí by ste mali nahlásiť Štátnej ochrane prírody.