Detské pôžičky alebo hypotéky by mohli pomôcť k tomu, aby sa rodilo viac detí. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) prišiel s nápadom podporiť mladé rodiny. Zatiaľ čo v 80. rokoch sa rodilo na Slovensku vyše 100-tisíc detí, posledné dva roky menej ako 50-tisíc ročne.
Čím viac detí, tým viac peňazí od štátu. Ministerstvo práce plánuje pomôcť mladým rodinám s bývaním, keďže tradičný model – dvaja rodičia a minimálne dve deti sa vytráca. „Pár si zoberie buď detskú pôžičku alebo hypotekárny úver na bývanie a štát zadotuje časť pôžičky alebo úveru podľa počtu detí,“ priblížil Tomáš.
Minister práce sa inšpiroval maďarským modelom. V Maďarsku môžu o detskú pôžičku alebo o hypotekárny úver požiadať manželia vo veku od 18 do 40 rokov. Musí ísť o ich prvé manželstvo a tiež jeden z manželov musí byť aspoň pol roka daňovým platcom.
Opatreniam na zvýšenie pôrodnosti sa v Správach :24 venoval redaktor Silvester Roštár:
V Maďarsku to napríklad funguje tak, že ak rodičia splodia tri deti, peniaze štátu nemusia vrátiť vôbec. „Nemôžeme od toho čakať zázraky. To znamená, že by sa vrátila pôrodnosť na dve alebo na dve a pol detí v prepočte na ženy, ako tomu bolo za socializmu. To určite nehrozí,“ myslí si demograf Branislav Bleha.
Podľa štatistík sa vlani narodilo vyše 46-tisíc detí, čo je najmenej za posledných 100 rokov. Za nízku pôrodnosť stojí inflácia či vysoké náklady na bývanie. Podporu mladých rodín – čím viac detí, tým viac peňazí – si vie predstaviť aj opozícia. Pomoc však treba správne nastaviť.
„Pre mňa je to, zatiaľ, len marketingový slogan. Otázku bývania by sme mali riešiť nejakým spôsobom, či už formou nájomných bytov, alebo pôžičiek,“ uviedla poslankyňa Národnej rady SR Martina Bajo Holečková (SaS).
Peniaze nie sú jediný problém
Demograf hovorí, že partneri sa nehrnú do rodičovstva nielen preto, že dieťa stojí peniaze. Často je pre nich dôležitá kariéra. Niektorí riešia iný problém.
„Stúpa výrazne neplodnosť aj mužov a žien. Išiel by som aj cestou ďalšej podpory umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie. Sú štáty, kde sa touto cestou rodí až desať percent detí, čo už nie je málo,“ ozrejmil demograf Bleha.
Erik Tomáš zatiaľ nespresnil, ako presne by mohol pripravovaný zákon vyzerať, iba to, čo ním chce dosiahnuť. „Podporu toho, aby mali ľudia čo najviac detí. Pretože viete dobre, v akom demografickom vývoji sme,“ povedal. Detaily by malo ministerstvo predstaviť v najbližších mesiacoch.