Na hlavný obsah

Na viedenskom predmestí našli masový hrob s ostatkami zhruba 150 vojakov z čias starovekého Ríma

Malo ísť o zdravých a urastených mužov vo veku do 30 rokov.

Na viedenskom predmestí našli masový hrob s ostatkami zhruba 150 vojakov z čias starovekého Ríma
Na archívnej snímke archeológ analyzuje masový hrob s ostatkami vojakov zo starorímskych čias vo Viedni. Foto: TASR/AP

Archeológovia na predmestí Viedne objavili masový hrob s ostatkami približne 150 vojakov zo starorímskych čias. Oznámilo to v stredu (2. 4.) vedenie mestského múzea. Informovala o tom agentúra DPA.

Archeológovia označili nález za „senzačný“ a obete z hrobu môžu podľa výskumníkov súvisieť so vznikom Viedne. Hrob bol odhalený počas jesennej obnovy športového ihriska v Simmeringu. Narýchlo pochované pozostatky asi 150 mužov naznačujú ich smrť po ťažkom boji.

Podľa analýzy malo ísť o zdravých a urastených mužov vo veku od 20 do 30 rokov, ktorí boli „zabití tým najkrutejším spôsobom“, uviedla archeologička Michaela Kronbergerová. Datovanie do čias starého Ríma potvrdzuje dýka spolu s puzdrom, časti šupinového brnenia, chlopňa helmy a obuvnícke klince.

Všetky dosiaľ preskúmané kostry nesú stopy najmenej jedného vážneho zranenia pred smrťou. V panvovej kosti jedného z vojakov bol napríklad stále zapichnutý hrot oštepu.

Germánske kmene okolo roku 92 n. l. neďaleko dnešnej Viedne porazili rímsku légiu, uviedol Martin Mosser z Archeologického oddelenia mesta Viedeň. Dunaj v tom čase tvoril severnú hranicu Rímskej ríše.

Rímsky vojenský tábor Vindobona na mieste dnešného prvého viedenského obvodu v tom čase ešte nemal podobu, akú možno vidieť na modeli vo Viedenskom múzeu na námestí Karlsplatz.

Rimania vojenský tábor rozšírili pravdepodobne až ako reakciu na túto porážku. V roku 180 vo Vindobone zomrel cisár Marcus Aurelius počas vojenského ťaženia proti germánskym kmeňom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet