Časť úspor z druhého dôchodkového piliera môže ísť na výstavbu štátnych nájomných bytov. Umožní to novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Parlament ju schválil, teraz čaká na podpis prezidenta. Dôchodkové správcovské spoločnosti nové investičné príležitosti vítajú.
Spoločnosti budú mať po novom možnosť investovať do nových druhov investičných nástrojov, čo doteraz možné nebolo. Doteraz peniaze z druhého piliera investovali iba do akcií firiem alebo do dlhopisov.
„Pokiaľ investiční partneri prídu za dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a projekty, ktoré nám predstavia, do ktorých by sme mohli investovať, budú v súlade s tým, čo si dôchodkové správcovské spoločnosti predstavujú z hľadiska potenciálnych výnosov a rizík, tak dôchodkové správcovské spoločnosti budú pravdepodobne ochotné do takýchto projektov investovať,“ uviedol predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
„Toto je na dobrovoľnej báze,“ upozornil premiér SR Robert Fico (Smer-SD). „DSS-ky sa môžu samé rozhodnúť. My sme dali do zákona iba možnosť, že ak chcú DSS-ky investovať nasporené peniaze do nejakých projektov, môžu tieto peniaze investovať aj do týchto projektov,“ vysvetlil.
„My nevieme prinútiť DSS-ky, je to dobrovoľné rozhodnutie dôchodcovských správcovských spoločností,“ uzavrel premiér.
Investíciám spojeným s nájomnými bytmi sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:
Premiér očakáva nárast tempa výstavby
Dôchodkové správcovské spoločnosti pôjdu do takýchto investícií opatrne, keďže zatiaľ s nimi skúsenosti nemajú. Premiér Fico aj napriek tomu očakáva, že sa tempo výstavby štátnych nájomných bytov zrýchli. V odhadoch je však opatrný.
„Tá nábehová fáza bude, ja očakávam, niekde minimálne päť, šesť, sedem mesiacov, kým dôchodkové správcovské spoločnosti budú reálne schopné takúto investíciu spraviť,“ uviedol Kotov.
„Snažíme sa komunikovať na investorov a snažíme sa v podstate vytvárať tie možnosti čoraz intenzívnejšie,“ povedala generálna riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová. „Takže verím tomu, že to bude napredovať veľmi rýchlo,“ dodala.
Dopyt prevažuje ponuku
Súčasná situácia na realitnom trhu je taká, že dopyt po štátnych nájomných bytoch ďaleko prevyšuje ich ponuku. Doteraz prejavilo záujem niekoľko tisíc žiadateľov. Odborník na reality za tým vidí atraktivitu ponuky takéhoto bývania.
„Tieto byty sú lacnejšie oproti komerčnému nájmu zhruba o 15-20 percent, tak je to zásadný rozdiel,“ skonštatoval prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.
„Pri jedno až dvojizbovom byte ten rozdiel mesačný môže byť zhruba 80 až 120 eur práve v prospech bytov, ktoré sú postavené na základe zákona o štátnej podpore,“ dodal.
Vláda má v súčasnosti podpísané zmluvy s troma zahraničnými investormi, ktorí majú na Slovensku stavať nájomné byty. S dvoma z Rakúska a jedným z Lichtenštajnska. Pre tento projekt chce získať aj ďalších.