Nový vysokoškolský zákon, ktorý by mal začať platiť už koncom tohto roka, by mal zatraktívniť profesijný bakalársky program. Po novom takíto absolventi, ktorí už nemusia pokračovať ďalej v štúdiu, sa budú môcť ľahšie zamestnať. Ministerstvo školstva sa chce zamerať aj na ich prepájanie s praxou. Vysoké školy dostanú na tieto programy viac peňazí.
Počas profesijného bakalárskeho programu budú musieť študenti praxovať v podnikoch. Aj tým sa budú odlišovať od akademických bakalárov, ktorí po skončení programu pokračujú v magisterskom alebo inžinierskom štúdiu.
„Absolvent takéhoto študijného programu má byť plne kvalifikovaný pre účely zamestnanosti v niektorých z podnikov. Profesijne orientovaný bakalársky program totiž tvoria spolu s vysokými školami zamestnávatelia. Je to objednávka trhu práce,“ hovorí štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Róbert Zsembera.
„Veľká časť študentov po bakalárskom programe pokračuje ďalej. Často majú opodstatnené obavy, že na trhu práce budú mať horšiu východiskovú pozíciu, pokiaľ majú iba bakalára,“ vysvetľuje Miroslav Malinovský zo Študentskej rady vysokých škôl.
Profesijnému bakalárskemu programu sa v Ranných správach venovala redaktorka Dominika Welterová:
Podporenie vstupu na trh práce
Okrem finančnej podpory bakalárskych programov na vysokých školách chce ministerstvo školstva podporiť aj vstup profesijných bakalárov na trh práce.
„Teraz sme napríklad menili zákon o štátnej službe. Z požiadaviek tam kompletne vypadol druhý stupeň vysokoškolského, nie preto, že chceme hlúpejších ľudí v štátnej službe, ale limitovalo nás to v uplatniteľnosti bakalárov,“ uvádza minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Rektor Univerzity Komenského v Bratislave považuje za dôležité, aby bolo na trhu práce viac ponúk pre profesijných bakalárov.
„Ak sa toto zmení a bude sa vyžadovať len v úvodzovkách vysokoškolské vzdelanie bakalárskeho stupňa, je tam skutočne tá zmena v tom, že aj štát dá signál na to že, tu chceme tých profesijne orientovaných bakalárov,“ tvrdí rektor UK Marek Stevček.
Študentská rada vysokých škôl vyzýva, aby absolventi bakalárskych štúdií neboli braní ako vysokoškoláci druhej kategórie. „Ale aby mali rovnocenné postavenie či už v rámci platového hodnotenia alebo prístupu k pracovným pozíciám,“ dodáva Malinovský.
Vecný zámer nového vysokoškolského zákona môže pripomienkovať aj široká verejnosť do konca apríla, na webovej stránke ministerstva školstva.