Na hlavný obsah

Obdobie po smrti pápeža má svoje presné pravidlá. Niektoré zvyky mali v minulosti reálny význam

Obdobím smútku by však tento čas nenazýval.

Obdobie po smrti pápeža má svoje presné pravidlá. Niektoré zvyky mali v minulosti reálny význam
Právnik hovoril o zvykoch a pravidlách obdobia po úmrtí pápeža. Foto: STVR, TASR/AP

Obdobie, ktoré začalo plynúť pondelkovým (21. 4.) úmrtím hlavy katolíckej cirkvi, má svoje presné pravidlá. Právnik Igor Augustinič by ho však „obdobím smútku“ nenazýval. V relácii Ranné správy uviedol, že by použil skôr pojem „vďakyvzdanie“.

„Jednak vo všeobecnosti ako katolíci veríme, že toto nie je koniec, ale je to začiatok toho lepšieho – večného života. Druhý dôvod je, že sú to ‚božie náhody‘, že pápež František zomrel na Veľkú noc,“ povedal Augustinič.

Pozrite si rozhovor s právnikom Igorom Augustiničom, ktorý v Ranných správach hovoril o zvykoch po smrti pápeža v súvislosti s úmrtím pápeža Františka:

Po smrti pápeža nasledujú rôzne rituály, ako zničenie pápežského prsteňa. V dnešnej dobe má už skôr symbolický charakter, v minulosti však išlo o potrebný krok. Kedysi sa týmto šperkom, takzvaným rybárskym prsteňom, pečatili najzávažnejšie pápežské dokumenty.

„Keď sa v minulosti ničil pri smrti pápeža pápežský prsteň, malo to reálny význam, aby sa nedali falzifikovať pápežské dokumenty. V dnešnej dobe to má skôr symbolický význam, že aktuálne nie je pápež – cirkev nemá svoju hlavu. Lebo kardináli, ktorí majú na starosti v medziobdobí udržiavací režim, oni nie sú nástupcami pápeža,“ pokračoval právnik.

Po smrti hlavy katolíckej cirkvi nasleduje aj pečatenie bytu pápeža a pečatenie brán. Augustinič vysvetlil, že takisto ide o symbolické kroky.

„Pri tomto pápežovi to bolo ešte viac také symbolické gesto, lebo vieme, že sa pečatil Apoštolský palác, pečatil sa pápežský byt v Apoštolskom paláci, kde pápež František nikdy nebýval,“ vysvetlil právnik s tým, že jediný moment, kedy do bytu František reálne vstupoval, bolo v čase, kedy bol ešte mobilný a z okna sa prihováral veriacim pri nedeľnej modlidbe.

Pápež František bol síce prvým pápežom v moderných dejinách, ktorý nebýval v byte v Apoštolskom paláci, no nie je prvou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá bude pochovaná inde, než v bazilike Svätého Petra.

„Máme pápežov, ktorí skutočne boli na vlastné želanie pochovaní mimo vatikánskej baziliky. Poslednými boli pápež Pius IX., ktorý je pochovaný v Bazilike svätého Vavrinca za hradbami a jeho bezprostredný nástupca Lev XIII., ktorý je pochovaný v Lateránskej bazilike,“ priblížil Augustinič.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet