Na hlavný obsah

Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných chvíľach netrpel, priblížil jeho ošetrujúci lekár

Sergio Alfieri pápeža liečil počas jeho nedávnej hospitalizácie.

Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných chvíľach netrpel, priblížil jeho ošetrujúci lekár
Archívna snímka pápeža Františka. Foto: TASR/AP

Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové (24. 4.) vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

Ako pripomenula agentúra APA, Alfieri liečil pápeža počas jeho nedávneho pobytu na rímskej klinike Agostina Gemelliho.

V rozhovore pre tento taliansky denník Alfieri opísal, ako ho skoro ráno na Veľkonočný pondelok (21. 4.) kontaktoval pápežov ošetrovateľ Massimiliano Strappetti s tým, že sa pápež necíti dobre.

Pápež mal čisté pľúca

František už v tom čase nebol pri vedomí, mal síce otvorené oči, ale nereagoval na otázky ani na bolesť pri dotyku – bol už v kóme, jeho pulz bol spomalený a dýchanie plytké. Alfieri mu stetoskopom vyšetril pľúca, ktoré „boli čisté“.

Pápež nemal dýchavičnosť, nejavil žiadne príznaky, ktoré by mohli viesť k takej respiračnej kríze, akú mal počas nedávneho pobytu v nemocnici, doplnil Alfieri.

Rádiologické nálezy z osudného dňa podľa Alfieriho nie sú k dispozícii, keďže pápež zomrel vo svojom byte a nie v nemocnici. „Ale či už šlo o krvácanie do mozgu alebo mozgovú príhodu, určite nezomrel na problémy s dýchaním,“ potvrdil Alfieri s tým, že pápež nemal pred skonom žiadne bolesti a netrpel.

Podľa denníka Il Messaggero sa krátko uvažovalo aj o pápežovom prevoze do nemocnice, ale podľa Alfieriho by zrejme počas neho zomrel.

Pápežov život sa skončil „bez bolesti a doma“, ako si to pravdepodobne prial, konštatoval Alfieri s tým, že pápež v nemocnici nehovoril, že sa chce vrátiť „do sv. Marty“, ale že chce “ísť domov“.

Vatikán neskôr oficiálne oznámil, že príčinou úmrtia 88-ročného Františka bola mozgová mŕtvica a nezvratný kardiovaskulárny kolaps. Podľa Alfieriho akékoľvek iné dohady o príčinách pápežovej smrti „nestoja za úvahu.“

Pozrite si zábery z vatikánskej Baziliky svätého Petra, kde sa ľudia aj od štvrtkového skorého rána lúčia so zosnulým pápežom:

Zdroj: VATICAN MEDIA, ASSOCIATED PRESS

Pápež si neprial, aby ho lekári intubovali

Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. Rovnakú žiadosť pápež lekárom adresoval aj počas svojej hospitalizácie v roku 2021.

Agentúra ozrejmila, že počas intubácie sa do priedušnice vsunie trubica, prostredníctvom ktorej možno pacienta umelo ventilovať.

Používa sa v prípadoch, keď nie je možné alebo vhodné neinvazívne zaistenie dýchacích ciest. Počas celkovej anestézie pri mnohých druhoch operácií, pri resuscitácii alebo pri nutnosti umelej pľúcnej ventilácie s použitím pretlaku v dýchacích cestách.

Počas poslednej hospitalizácie bol Františkovi podávaný kyslík cez nosovú trubicu a občas nosil na tvári kyslíkovú masku, ale nebol zaintubovaný.

Podľa Alfieriho pápež počas svojho posledného 38 dní trvajúceho pobytu v nemocnici výslovne požiadal, aby za žiadnych okolností nebol intubovaný. Jeho stav počas hospitalizácie bol veľmi vážny, lekári neskôr priznali, že bol aj v bezprostrednom ohrození života.

Alfieri Františka aj dvakrát operoval

Sergio Alfieri liečil pápeža Františka nielen počas jeho nedávnej hospitalizácie, ale v rokoch 2021 a 2023 ho aj operoval. Alfieri bol študentom Giovanniho Battistu Doglietta, ktorý bol členom tímu Francesca Crucittiho, chirurga známeho v súvislosti s lekárskou starostlivosťou o pápeža Jána Pavla II.

Pápež František zomrel deň po tom, ako na Veľkonočnú nedeľu (20. 4.) udelil požehnanie Urbi et Orbi (mestu Rím a svetu), následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile a pozdravil sa s pútnikmi.

Františka pred necelým mesiacom prepustili z Gemelliho nemocnice v Ríme do domácej liečby v jeho rezidencii vo Vatikáne.

Hospitalizovali ho 14. februára s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. Liečbu sprevádzalo viacero respiračných kríz vrátane dvoch, keď sa pápežov život ocitol v priamom ohrození.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet