V dejinách katolíckej cirkvi už boli pápeži s tmavou farbou kože, bolo to však možno v raných storočiach cirkvi. „V moderných časoch však žiadny čierny pápež nebol,“ uviedol pre stanicu BBC arcibiskup z hlavného mesta Nigérie Abuja Ignatius Kaigama. „Kto povedal, že černoch nemôže byť pápež? Afričan môže byť pápež,“ vyhlásil.
Po smrti pápeža Františka bude nasledovať konkláve, na ktorom spomedzi kardinálov zvolia jeho nástupcu. Kaigama pripomenul, že je medzi nimi viacero afrických kardinálov.
„Majú takú istú šancu ako ktokoľvek z Európy, ktokoľvek z Ameriky. Preto je možné, že pápežom bude Afričan,“ povedal. Nemodlíme sa však podľa jeho slov za afrického, čierneho pápeža, amerického či ázijského pápeža. „Modlíme sa za dobrého a zbožného pápeža,“ vyhlásil.
Pápeži v dejinách
V dejinách cirkvi boli podľa záznamov traja pápeži s tmavou farbou pleti, a to Viktor I., Miltiades a pápež Gelasius, ktorý na Petrov stolec zasadol koncom piateho storočia. Píše o tom web Black Catholic Messenger.
BBC pripomína, že medzi kardinálmi, ktorí sa môžu zúčastniť na voľbe, je aj trojica z Konžskej demokratickej republiky (KDR), Ghany a Guiney. Najmä 76-ročný ghanský arcibiskup Peter Turkson je označovaný za jedného z hlavných kandidátov.
Turkson sa otvorene vyjadruje k záležitostiam ako klimatická kríza, chudoba a ekonomická spravodlivosť. V otázkach kňazstva, manželstva ako zväzku muža a ženy a homosexuality však zastáva tradičný postoj katolíckej cirkvi, píše denník The Guardian.
V rokoch 2009 – 2017 bol na čele Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj. Neskôr bol kľúčovým poradcom pápeža Františka v otázkach, akými sú klimatické zmeny a sociálna spravodlivosť, a je jediným Afričanom na čele vatikánskeho dikastéria.