Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (10. 4.) definitívne schválili. O právnej norme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Za novelu hlasovalo 100 poslancov, okrem zákonodarcov z radov koalície legislatívu podporili aj kluby SaS a KDH.
Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.
Tie však musia byť súčasťou dôležitých infraštruktúrnych projektov celospoločenského významu na území Slovenskej republiky. Projekty by mali prinášať hospodársky alebo sociálny úžitok, najmä v oblasti dopravnej, sociálnej či energetickej infraštruktúry.
Tieto investície by mali byť podľa ministerstva práce v rámci druhého piliera doplnkové, vhodné na diverzifikáciu. Horná hranica pre celkovú expozíciu voči alternatívnym investičným fondom bude na úrovni päť percent čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. To v súčasnosti predstavuje sumu okolo 800 miliónov eur.
„Celkový objem majetku v správe dôchodkových správcovských spoločností bol na začiatku apríla 2025 na úrovni približne 16,6 miliardy eur. Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú,“ uviedlo v predkladacej správe ministerstvo práce.
PS navrhovalo zvýšenie odvodov do druhého piliera
V súčasnosti DSS podľa rezortu umiestňujú majetok v druhom pilieri prevažne do akciových investícií, ktoré kopírujú vývoj svetovej ekonomiky. Podstatná časť aktív je pritom zameraná na USA, v menšej miere na Európu alebo vyspelé ázijské trhy. Ministerstvo práce chce novelou presmerovať časť investícií dôchodkových fondov aj na Slovensko.
„Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky, napríklad výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra,“ priblížilo ministerstvo.
Poslanci pri hlasovaní odmietli pozmeňujúci návrh opozičného PS na zvýšenie odvodov do druhého piliera. Hnutie navrhovalo, aby v budúcom roku vzrástli zo súčasných štyroch percent na šesť percent. Následne by sa každoročne zvyšovali o ďalších 0,25 percentuálneho bodu (p. b.), kým by nedosiahli sedem percent.
„Navrhovatelia majú za to, že najlepším a najefektívnejším spôsobom, ako ochrániť a zhodnotiť úspory sporiteľov v 2. pilieri, je postupne navyšovať percento odvodu do 2. piliera,“ zdôvodňovali predkladatelia. Novela bude účinná dňom vyhlásenia.
Investíciám do 2. piliera sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Timotej Pisch:
Schválili preddavok pre samosprávy
Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci vo štvrtok definitívne schválili. O právnej norme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Na základe schválenej novely dostanú z celkovej sumy 100 miliónov eur mestá a obce a 50 miliónov eur vyššie územné celky (VÚC).
„Finančné riaditeľstvo SR následne vysporiada tieto preddavky s obcami a VÚC priebežne v ďalších mesiacoch do konca roka 2025,“ priblížilo v predkladacej správe Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré takto plní dohodu prijatú na marcových rokovaniach so zástupcami združení samospráv.
Prevod podielu na výnose DPFO samosprávam je aj tento rok v máji nižší z dôvodu vratiek, ktoré si uplatňujú daňovníci v termíne zúčtovania dane a ktoré im finančná správa poukazuje v apríli.
Dôvodom je legislatívna zmena z roku 2022, ktorá výrazne zvýšila daňový bonus na dieťa a mala tak negatívny vplyv na výšku výnosu DPFO. „Táto situácia môže spôsobiť problémy s hotovosťou samospráv v mesiaci máj a môže narušiť plynulosť ich peňažných tokov,“ zhodnotilo ministerstvo.
Pozmeňujúce návrhy opozície neprešli
Rezort financií podľa vlastných slov vopred apeloval na samosprávy, aby si na uvedený negatívny vplyv „nasporili“ v období najsilnejších výnosov DPFO v prvom štvrťroku.
V spolupráci s finančnou správou takisto ministerstvo vytvorilo nelegislatívne podporné podmienky pre rok 2025, keď nastavilo vyplácanie podielu DPFO na začiatok každého mesiaca a už na začiatku roka zverejnilo rozpis prognózy prevodu dane do rozpočtov obcí a VÚC podľa jednotlivých mesiacov.
Poslanci nakoniec nehlasovali o viacerých opozičných pozmeňujúcich návrhoch, ktorými sa snažili zrušiť novozavedenú daň z finančných transakcií. Nesúviseli totiž priamo s predloženým zákonom.
Návrh s týmto znením predložil Michal Truban (PS) aj Július Jakab (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ). Transakčná daň, ktorú začali podnikatelia platiť od apríla a ktorá je podľa nich škodlivá, sa mala zrušiť už od mája. Dovtedy zaplatená daň by sa buď započítala voči najbližšej daňovej povinnosti daňovníka, alebo by ju štát na jeho žiadosť vrátil. Novela bude účinná od 1. mája tohto roka.