Nominácia Petra Grutku a Adriany Tomičovej do Rady Fondu na podporu umenia (FPU) nebola v súlade so zákonom. Tvrdí to platforma Otvorená kultúra, ktorá na utorkovej (15. 4.) tlačovej konferencii informovala, že jej za pravdu dal aj prokurátor.
Platforma v januári a vo februári požiadala Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila súlad nominácie Grutku a Tomičovej s podmienkou minimálne päťročnej praxe v oblasti kultúry, ktorú od kandidátov na členov Rady FPU vyžaduje zákon.
„Podľa verejne dostupných informácií táto podmienka nebola splnená a prokurátor naše argumenty uznal, 1. apríla podal protest proti opatreniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a menovaniu oboch členov rady,“ informoval na tlačovej konferencii právnik Michal Lipták, ktorý spolupracuje s platformou Otvorená kultúra.
GP potvrdila podanie protestov. „Boli podané z dôvodu nepredloženia zákonom o fonde na podporu umenia vyžadovaných podkladov preukazujúcich podmienku najmenej päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu,“ uviedla hovorkyňa GP Zuzana Drobová.
„Ministerke od 1. apríla plynie 30-dňová lehota, aby sa s protestom vysporiadala. Buď mu vyhovie a oboch členov odvolá, alebo nevyhovie a v tom prípade má prokurátor možnosť podať žalobu na súd,“ uviedol Lipták.
Situácii ohľadom Fondu na podporu umenia sa v relácii Správy venoval redaktor Timotej Pisch:
Zároveň oznámil, že Otvorená kultúra podala ďalší podnet na nesúlad menovania člena Rady FPU so zákonnými podmienkami. Týka sa menovania Branislava Trégera, ktorý má zastupovať v rade samosprávy.
„Okrem toho, že ani on nespĺňa podmienku odbornej päťročnej praxe v kultúre, porušuje aj explicitnú podmienku danú zákonom. Funkcia člena rady nie je zlučiteľná s funkciou primátora či starostu, pán Tréger je primátor Liptovského Hrádku,“ vysvetlil Lipták.
Kritika spravovania dotácií
Na tlačovej konferencii rečníci zároveň opätovne kritizovali nielen samotné kreovanie rady po zmene zákona o FPU, ale aj spôsob schvaľovania dotácií. Rada, ktorá má podľa zákona v súčasnosti definitívne slovo pri prideľovaní dotácií, podľa nich neprimerane zasahuje do odborných rozhodnutí komisií.
Upozornili, že problém vytvára aj oneskorenie schvaľovacieho procesu. To dostáva do neistoty žiadateľov, v tomto prípade poukázali na prípady najmä v programe podpory folklórnych podujatí.
Ministerka kultúry na svojej utorkovej tlačovej konferencii k protestu prokurátora uviedla, že menovaní členovia spĺňajú všetky zákonom stanovené požiadavky. „A keďže sme si tým stopercentne istí, pokojne sa môže aj súdiť,“ vyhlásila.