Na hlavný obsah

So zvyšujúcimi sa teplotami rastie aj počet kliešťov. Ak na sebe nejakého nájdete, môžete ho poslať v obálke do SAV

Kliešte prenášajú lymskú boreliózu aj kliešťovú encefalitídu.

So zvyšujúcimi sa teplotami rastie aj počet kliešťov. Ak na sebe nejakého nájdete, môžete ho poslať v obálke do SAV
Na ilustračnej snímke kliešť. Foto: STVR

S oteplením sa v prírode objavilo viac kliešťov. Môžu byť prenášačmi lymskej boreliózy aj kliešťovej encefalitídy. Najviac infikovaných tento rok zaznamenali zatiaľ v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Po vybratí kliešťa treba miesto prisatia ihneď vydezinfikovať. Odstráneného kliešťa je možné priniesť osobne alebo v obálke poslať poštou na vyšetrenie do Slovenskej akadémie vied (SAV).

„V prvom rade ho treba šikovne vybrať, najlepšie pinzetou, vo zvislej polohe, aby sa nepoškodil. Ak ostane ústny ústroj v koži, ľudia ho môžu doniesť aj tak. Potom ho treba zabaliť do vlhkej vaty a dať do nejakej skúmavky,“ hovorí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV.

V prípade, ak sa u kliešťa potvrdí nákaza, treba vyhľadať svojho obvodného lekára.
Kliešte prenášajú najmä dve ochorenia.

Vyššiemu počtu kliešťov sa v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

„Prvým je vírusové ochorenie, ktoré sa nazýva kliešťová encefalitída, druhé je lymská borelióza. Niekedy si ľudia tieto dve ochorenia zamieňajú. Spozornieť by sme mali vtedy, keď na koži zbadáme červené kruhovité začervenanie,“ vysvetľuje infektologička Alena Koščálová.

Rozdielne prístupy prevencie

Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie a proti nej očkovanie neexistuje. „Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, prejavuje sa bolesťami hlavy, teplotou, bolesťami svalov a kĺbov. Má teda príznaky chrípky. Ide o vírusové ochorenie, nemáme naňho špecifickú liečbu, ale dobrou správou je, že máme vakcínu, ktorá je veľmi účinná,“ pokračuje infektologička.

Kliešť dokáže byť na pokožke prisatý aj desať dní. Po návrate z prírody je preto dôležité skontrolovať si celé telo a v prípade detí aj vlasy.

„Odporúčame nosiť svetlé oblečenie, aby ste kliešťa veľmi jednoducho a rýchlo identifikovali. Je dobré nosiť dlhé tričká, dlhé nohavice ideálne zakasané do ponožiek a používať repelenty,“ uvádza hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Vzhľadom na miernejšie zimy a teplejšie letá sú kliešte aktívne aj v severnejších oblastiach Slovenska. „Kliešte sa vyskytujú najmä na okraji lesov a vo vysokých trávach. Vyskytujú sa však aj v mestskej zeleni, vyskytujú sa v parkoch, záhradách, vyskytujú sa aj na cintorínoch,“ dodáva hovorkyňa.

Po príchode z prírody sa odporúča vyprášiť a vyvetrať oblečenie. Kliešťa na oblečení zničí aj pranie v práčke na 60 stupňov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko