Na hlavný obsah

Predával byty a autá, ktoré mu nepatrili: Hoci je podnikateľ v hľadáčiku polície, darí sa mu beztrestne kľučkovať medzi paragrafmi

Desiatky poškodených márne čakajú na svoje peniaze.

Predával byty a autá, ktoré mu nepatrili: Hoci je podnikateľ v hľadáčiku polície, darí sa mu beztrestne kľučkovať medzi paragrafmi
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: STVR

Od ľudí vylákal milióny eur. Predával byty, domy a autá, ktoré mu nepatrili. Inkasoval peniaze za služby, ktoré nedodal. Cez pôžičky bral peniaze, ktoré nevrátil.

Aj keď je vynaliezavý podnikateľ spod Tatier v hľadáčiku polície, medzi paragrafmi sa mu darí beztrestne úspešne kľučkovať už viac ako deväť rokov. Desiatky poškodených zatiaľ márne čakajú na svoje peniaze aj konečný verdikt súdov.

„Podviedol veľa ľudí, čo niečo znamenajú. Pracujú v nemocniciach, štátnych inštitúciách a boja sa povedať, čo sa im stalo. Ja som došiel o 70-tisíc, je to veľká suma, ale oni došli o pol milióna, 600-tisíc eur,“ priblížil poškodený Peter Janoščík.

Podvodník si podľa neho vymýšľal exekúcie. „Zneužil našu spoločnosť. Svojim záujemcom o kúpu nehnuteľností tvrdil, že nadobudol tieto nehnuteľnosti cez dražby, ktoré sme organizovali my ako spoločnosť,“ priblížil konateľ spoločnosti Dražobník Michal Sedlačko.

Polícia podľa poškodených nekonala včas

Prvé škody polícia vyčíslila na viac ako 1,2 milióna eur. Muž mal však podviesť desiatky obetí, čím sa škoda mohla podľa poškodených vyšplhať až do päť miliónov eur. Nie všetci však podali trestné oznámenia. A nie všetci chceli hovoriť pred kamerou.

„Pokiaľ je nejaká osoba podvedená, základom je nahlásiť toto konanie,“ vysvetlil advokát Ľubomír Dvorský.

Príbehy obetí, ktoré podnikavému Popradčanovi sadli na lep, sme vám v Reportéroch podrobnejšie ukázali pred dvoma rokmi. Už vtedy sme sa s ním chceli skontaktovať, no nikde sme ho nenašli.

Po tom, ako sme sa o prípad začali zaujímať, polícia muža po rokoch zadržala. Obvinila ho z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu a vzala do vyšetrovacej väzby. Muž si vo vyšetrovacej väzbe odsedel 14 mesiacov. Dnes je na slobode.

„Obvinený bol prepustený z väzby na slobodu rozhodnutím Krajského súdu v Prešove zo dňa 5. júna 2024, za písomného sľubu obvineného, že povedie riadny život,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

„Som prekvapená nečinnosťou súdov a polície, že je takýto človek na slobode a vykrikuje slová o svojej nevine,“ povedala priateľka jedného z poškodených.

Popradčan je známa firma

V minulosti Popradčana spájali s podozrivými obchodmi s ľuďmi blízkymi nitrianskemu oligarchovi Norbertovi Bödörovi. Informácie o tom prinieslo pred viac ako dvomi rokmi aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

„Kontaktoval nás, že má podozrenie, že bol v istom okamihu v roku 2017 až 2018 zneužitý na účely prania špinavých peňazí. Pohybovali sa tam rôzne mená. Ľudia, o ktorých sme sa aj my zaujímali. Ukázal výpisy zo svojho účtu, kde sa v relatívne krátkom časovom slede prelievali veľké množstvá peňazí,“ povedal bývalý redaktor Investigatívne centrum Jána Kuciaka Peter Kapitán.

Dokopy podľa neho išlo približne o dva milióny eur. „Bolo minimálne kuriózne, že mu to päť rokov nevadilo a až potom s tým prišiel,“ dodal Kapitán.

Bohaté skúsenosti má rodený Bardejovčan aj v mediálnej oblasti. Roky pracoval ako regionálny manažér pre inzerciu v kedysi Matovičovej firme Regionpress.

„Vraveli, že bol náchylný si požičiavať peniaze, ale že nemali s tým problém, že by ich niekedy nevrátil,“ dodal Peter Kapitán.

„Odbor kriminálnej polície eviduje dva staršie prípady. V jednom prípade ide o skutky z roku 2017, ktoré sa týkajú podvodného konania, avšak nie podvodov z nehnuteľnosťami. V tomto prípade vyšetrovateľ muža obvinil a vyšetrovanie aj ukončil návrhom na podanie obžaloby,“ priblížil bývalý hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.

Druhý starší prípad sa týka skutkov z roku 2018 a 2019. „V tejto veci je rovnako vznesené obvinenie, ale vyšetrovanie nebolo zatiaľ ukončené,“ dodal Džobanik. „Keby ho vtedy zastavili, tak už sa podľa mňa nemusel dostať ku nám,“ skonštatovala jedna z poškodených.

Stretnutiu s médiami sa vyhýba

S hlavným aktérom príbehu sa nám nepodarilo stretnúť osobne ani pri jednej z našich reportáží. Pokúšali sme sa ho navštíviť aj vo väzbe. Zbor justičnej a väzenskej stráže našu žiadosť zamietol.

Z väzby nám do redakcie písal listy, v ktorých žiadal o objektívne informácie o jeho osobe a prejavil záujem o rozhovor.

„Uverejnili ste nepravdivé a neoverené informácie o mojej osobe, ktoré mi výraznou mierou ovplyvnili život. Som tiež novinár a uznávam novinársku etiku a právo na odpoveď. Tak vás opätovne žiadam o dodržanie slova dať mi možnosť, na čo mám právo, sa seriózne a objektívne vyjadriť,“ napísal Tomáš U. z väzenia.

Keď sme si s ním však chceli dohodnúť stretnutie, nedovolali sme sa mu. Nenašli sme ho ani na adrese trvalého bydliska. Komunikoval s nami len mailom. Nenašli sme ho ani v pohrebnej agentúre, kde sa má pracovne zdržiavať.

Problémy narobil aj svojim obhajcom

„Už asi tri mesiace ho neobhajujem ani nezastupujem jeho spoločnosti. Je absolútne nekontaktný. Na moje e-mailové, SMS či telefonické žiadosti je nekontaktný, takže kde a ako pôsobí, k tomu sa ja neviem vyjadriť,“ priblížil advokát a bývalý obhajca obvineného Stanislav Fekete.

Obhajobu mu vypovedal aj ďalší jeho advokát. „Tomáša U. už nezastupujem. Vypovedal som mu plnomocenstvo z dôvodu straty dôvery,“ uviedol advokát Milan Kuzma.

Vyjadriť sa k aktuálnej situácii svojho klienta sa odmietol aj jeho terajší advokát. Čo však motivuje človeka k podvodu a prečo nemá strach z trestu?

„Pravdepodobne to je jeden z dôvodov, prečo sa podvodnícke konanie stupňuje, že ten strach z trestu odpadá a nahráva mu aj to, že istá miera vyjasnenia prípadov a postihu v týchto prípadoch je veľmi nízka,“ vysvetlila psychologička Viera Hincová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko