Na hlavný obsah

Tisíce európskych žien ročne cestujú za potratom do iných štátov. Do Česka chodia Poľky aj Slovenky

Spomedzi európskych krajín najčastejšie odchádzali do Holandska.

Tisíce európskych žien ročne cestujú za potratom do iných štátov. Do Česka chodia Poľky aj Slovenky
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jaroslav Novák

V roku 2023 sa v Európe vydalo prerušiť tehotenstvo mimo svojho domovského štátu zhruba 6-tisíc žien. Uvádza to mediálny projekt Exporting Abortion, ktorý koordinoval španielsky spravodajský server Público.

Od roku 2019 podniklo takúto cestu do iného štátu 25-tisíc žien. Podľa novinárov, ktorí získali údaje zo štátnych a štatistických úradov, môže byť skutočný počet vyšší. Medzi krajinami, kam ženy zo zahraničia jazdia za potratmi, je aj Česká republika.

Hlavným dôvodom na vycestovanie do zahraničia s úmyslom uskutočniť potrat sú rozdiely v právnych úpravách. V niektorých krajinách je potrat až na veľmi striktné výnimky nelegálny, v ďalších sú potom požiadavky veľmi striktné. Naprieč európskymi štátmi sa napríklad veľmi líši počet týždňov tehotenstva, kedy je možné ho prerušiť.

Najčastejšie do Holandska

Spomedzi európskych krajín zahraničné ženy najčastejšie odchádzali do Holandska, ktoré umožňuje ukončenie tehotenstva do 24. týždňa. Do Holandska cestovalo približne 1 200 žien z Nemecka, kde sú interrupcie povolené do 12. týždňa tehotenstva. Išlo o smer s najvyšším počtom žien.

Druhou najčastejšou cestou potratov bola cesta z Portugalska do Španielska. Zdá sa, že aj v tomto prípade zohrali úlohu rozdielne právne predpisy. V Portugalsku je prerušenie tehotenstva povolené do 10. týždňa, v Španielsku do 14. týždňa.

Podľa projektu pricestovalo v roku 2023 do Česka potratiť 232 žien z Poľska, kde panuje veľmi rigidná úprava prerušenia tehotenstva. Od roku 2019 ich bolo 1 160. Do ČR prišlo prerušiť tehotenstvo od roku 2023 tiež 620 žien z Ukrajiny a 364 žien zo Slovenska. Podľa metodiky projektu je zdrojom údajov Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky.

V roku 2023 sa počty cezhraničných potratov vrátili na úroveň roku 2019. Medzi rokmi 2020 až 2022 bol zaznamenaný pokles, čo autori prisudzujú okrem iného obmedzeniam pre cesty do zahraničia, ktoré boli zavedené v súvislosti s pandémiou Covidu-19.

Autori štúdie tvrdia, že sa podarilo aspoň čiastočne objasniť fenomén, ktorý často vykazuje nedostatok transparentnosti. Novinári podali počas jedného roka vyše 100 žiadostí o prístup k informáciám, aby získali údaje zo štátnych a štatistických úradov.

Mnohé krajiny však nezbierajú údaje o trvalom pobyte ženy, ktorá vykonala prerušenie tehotenstva, takže je pravdepodobné, že skutočné počty zahraničných ciest za potratmi sú vyššie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet