Podľa realitných maklérov sa fungovanie katastra vracia do starých koľají. Elektronické služby sú spustené, čo v praxi znamená menší nápor na katastrálne odbory.
Občasné výpadky stránky sú však stále realitou a ak chcete niečo vybaviť zo zahraničia, môžete naraziť na problém. Od kyberútoku ubehli takmer tri mesiace.
Úrad Geodézie, kartografie a katastra spúšťa online služby postupne, naposledy odľahčenú verziu online mapy, ktorá umožňuje aj tlač kópie katastrálnej mapy. Aktívne sú služby pre banky, notárov a samosprávy.
V akom stave je kataster po kyberútoku, zisťovala v relácii Rádiožurnál redaktorka STVR Nina Bálintová:
„Ku koncu marca sme spustili viacero služieb pre odbornú aj laickú verejnosť, ktoré eliminujú väčšinu návštev pracovísk katastra. Prostredníctvom portálu je totiž možné skontrolovať list vlastníctva aj prípadnú plombu, vytlačiť čiastočný list vlastníctva aj kópiu katastrálnej mapy,“ informoval hovorca Marek Bezák.
Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár potvrdzuje, že situácia sa dostáva do normálu.
„Nepociťujú katastre taký nával, aký bol, keď nefungovali elektronické služby. Samozrejme, je otázka, či sú už na 100 percent. Pri tom vyhľadávaní možno budú nejaké drobné chyby alebo to bude fungovať pomalšie. To nevadí, dôležité je, že to už funguje,“ ozrejmil.
Úrad v súvislosti s občasnými výpadkami stránky vysvetľuje, že prevádzkuje dočasné aj nové systémy súbežne a stále ladí ich stabilitu.
Len so slovenskou IP adresou
Hovorca Marek Bezák tiež upozorňuje, že väčšina služieb je dostupná iba pre užívateľov so slovenskou IP adresou.
Čo to v praxi znamená, vysvetľuje IT odborník a novinár Ondrej Macko. „Napríklad, keď ja ako Slovák zájdem teraz do Česka, tak budem mať českú IP-čku a tieto služby nevybavím. Musím sa nachádzať na Slovensku alebo byť technologickejší novinár, ktorý by to dokázal trocha oklamať,“ uviedol.
Aj realitná maklérka Daniela Rážová považuje situáciu za stabilizovanú. Registruje však, že niektoré banky stále trvajú na nasledovnom. „Keď chcete uvoľniť čerpanie úveru, musíte doniesť originál list vlastníctva z katastra. Nestačí ako keby ten zapísaný z internetu, čo dovtedy stačilo, uvidíme dokedy,“ podotkla.
Slovenská sporiteľňa už papierový list vlastníctva s plombou z katastra nehnuteľností na čerpanie hypotéky nepotrebuje, od polovice marca overujú potrebné údaje online. K štandardnému procesu sa vrátili aj v ČSOB a v Tatrabanke.
„Ak je to potrebné, v individuálnych prípadoch si môžeme vyžiadať originály dokumentov od klienta,“ doplnila hovorkyňa Tatrabanky Simona Miklošovičová. Ide napríklad o situácie pri nedostupnosti stránky katastra.