Ukrajina predložila Spojeným štátom päť kľúčových požiadaviek pre mier. Informoval o tom v piatok (25. 4.) britský denník The Telegraph, ktorý do príslušného dokumentu nahliadol.
Z neho vraj vyplýva, že Ukrajina dúfa, že sa jej z prípadnej mierovej dohody podarí vyňať akékoľvek formálne medzinárodné uznanie ruskej zvrchovanosti nad Krymským polostrovom alebo inými okupovanými ukrajinskými územiami.
Ukrajina je pod čoraz väčším tlakom amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby prijala územné ústupky, napísal predtým server stanice BBC.
Trump tento týždeň skritizoval svojho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského. Dôvodom bolo, že odmietol uznať ruskú okupáciu Krymu, pretože to je v rozpore s ukrajinskou ústavou.
Takýto postoj podľa slov Trumpa škodí mierovým rokovaniam s Ruskom a je prekážkou pre dosiahnutie dohody o prímerí.
Ukotvenie v medzinárodnom práve
Prvé dva body zo zmieneného dokumentu, na ktorý sa odvolal The Telegraph, sa zameriavajú na to, aby bola akákoľvek mierová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom „zakotvená v medzinárodnom práve, a nie v kapitulácii“.
V tejto súvislosti sa v nich osobitne varuje pred možnou inváziou Číny na Taiwan. Zdôrazňuje sa význam jasných „bezpečnostných záruk“ ako ceny za prípadnú dohodu. Tá by znamenala, že Ukrajina odstúpi územie Rusku, hoci aj dočasne.
Ďalší bod britský denník označil za pokus získať späť kontrolu nad rokovaniami od amerického prezidenta Donalda Trumpa a vrátiť Ukrajinu do jadra mierového procesu.
Štvrtý bod je varovaním pre USA aj NATO, že potvrdenie kontroly Ruska nad Krymom, ktorý nezákonne anektovalo v roku 2014, by mu umožnilo hroziť nielen útokmi na Ukrajinu, ale aj na čiernomorských spojencov v rámci Aliancie – Turecko, Rumunsko a Bulharsko.
V piatej a poslednej požiadavke Kyjeva sa jasne uvádza, že Rusko by nemalo mať možnosť využiť mierovú dohodu na to, aby donútilo Ukrajinu obmedziť veľkosť jej zbrojených síl alebo vojensko-priemyselného komplexu, dodal The Telegraph.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre stanicu CBS News povedal, že Moskva je naďalej otvorená dosiahnutiu dohody o ukončení vojny na Ukrajine. No podľa jeho slov pretrvávajú otázky, ktoré treba vyriešiť – nespresnil však, aké.