Zbraňové systémy, ktoré Nemecko dodalo Ukrajine, majú svoje limity a nedajú sa naplno nasadiť na bojisku. Vyplýva to z interného protokolu Bundeswehru. Okrem technických problémov so samohybnými húfnicami sa v ňom spomínajú aj tanky Leopard. Odborník upozorňuje, že moderné a sofistikované zbrane nie sú na fronte použiteľné bez problémov.
Berlín Kyjevu prisľúbil, že mu do roku 2029 dodá bojovú techniku za 11 miliárd eur. Okrem iného štyri systémy protivzdušnej obrany Iris T, vrátane 300 navádzacích striel, 120 ručne odpaľovaných protileteckých striel či 15 tankov Leopard a 14 delostreleckých systémov.
V nedávno uniknutom internom dokumente spolkovej armády sa píše, že žiaden zbrojný systém, ktorý doteraz Kyjevu dodali, nemožno bez obmedzení nasadiť na bojisku.
Stavu nemeckej techniky na Ukrajine sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Elena Seeber:
Ukrajinci podľa Adamama Potočňáka z brnianskej Masarykovej univerzity (MUNI) hlásia problémy s húfnicami Panzerhaubitze 2000 aj s bojovými tankmi.
„Samohybným húfniciam sa veľmi rýchlo prehrievajú. Leopard 1 má iný problém a síce z dnešného pohľadu už nevyhovujúci „tenký pancier“. Čím menej pancieru tank nesie, tým je ľahší, tým je pohyblivejší, naopak je viac zraniteľnejší,“ vysvetlil expert z MUNI.
„Leopardy 2 zase majú iný problém. Ak už sa Leopardu 2 stane akákoľvek porucha, či už mechanická alebo softvérová, tak Ukrajinci podľa informácií z toho protokolu sa sťažujú na to, že tanky sú v zásade priamo v teréne alebo niekde na Ukrajine neopraviteľné, takže musia sa odviesť do Nemecka,“ pokračoval Potočňák.
Analytika to neprekvapuje
Problémom je aj nedostupnosť náhradných dielov, týka sa to nemeckej verzie protivzdušného amerického systému Patriot, ktorý je na podvozkoch automobilky Mann, tie sú zastaralé a náhradné diely chýbajú.
Nemeckého bezpečnostného analytika to neprekvapuje. Pre televíziu ARD povedal, že zbrojné systémy z nemeckého užívania prešli do reality, kde sa ukazuje, ako obstoja.
„Skôr by som z toho vyvodil poučenie primárne pre nemecké zbrane, sekundárne pre zbrojný priemysel všetkých európskych krajín. Že je moderný, sofistikovaný, to je super, ale nie že opustiť sofistikovanosť, ale viac hrať na výdrž než modernosť,“ dodal Potočňák z MUNI.
Spojenci na poslednom zasadnutí kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny prisľúbili Kyjevu pomoc v hodnote viac ako 21 miliárd eur. Spojené kráľovstvo poskytne okrem iného aj prostriedky na opravu ukrajinských obrnených vozidiel.