Tisíce ľudí sa zišli pred bývalým nacistickým koncentračným táborom Auschwitz na území dnešného Poľska. Uctili si tak pamiatku obetí holokaustu. Takzvaný Pochod živých symbolizuje pochody smrti, ktoré sa na sklonku druhej svetovej vojny odohrali na mnohých miestach Európy.
Auschwitz-Birkenau bol najväčší nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor a stal sa symbolom holokaustu. Odhaduje sa, že iba v Birkenau zomrelo vyše milióna židov.
Pochod začal v roku 1988 a je to deň spomienok na obete holokaustu. “Symbolizuje to pochody smrti, ktoré sa odohrávali na sklonku vojny. Zároveň je to aj prejavom vzdoru. Povstanie je aj symbolom, že židovský národ stále žije aj napriek snahám nepriateľov o jeho zničenie,“ uviedol riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.
Pochod sa koná na mieste, kde bolo vyvraždených vyše milióna ľudí. “Keď ste na mieste, ktoré je najväčším masovým hrobom v dejinách ľudstva, hlavne keď ste tam s ľuďmi, ktorí toto všetko prežili, určite to má veľký vplyv na to, ako to preciťujete,“ uznal Korčok.
Podľa majiteľa múzea je veľmi dôležité, že tieto pochody sú spájané so vzdelávaním. “Hovorí sa o histórii holokaustu, koreňoch týchto predsudkov a nenávisti,“ zdôraznil.
Korčok prezradil, že pochod absolvujú aj rukojemníci, ktorých odvlieklo palestínske militantné hnutie Hamas zo svojich domovov v Izraeli pri útoku, ktorý sa odohral 7. októbra 2023.
“Pokiaľ si človek z minulosti nezoberie to, čo bolo a nezačne nad tým rozmýšľať, potom len veľmi ťažko môže odhadnúť situácie v budúcnosti. Minulosť nás učí. Na základe toho, čo sa v minulosti odohralo, môžeme robiť dnešné rozhodnutia tak, aby sa veci, ktoré sa v minulosti neskončili dobre, dnes už nemuseli vôbec stať. Vedomosť máme, je len na nás, ako s ňou budeme nakladať,“ dodal na záver.