Vzostup kyberfašizmu – to je titulok rakúskeho denníka Der Standard. Poukazuje na to, že v USA technologickí miliardári formujú politiku. Štát vnímajú ako prekážku a zvolené vlády ako pozostatky minulej éry. Volebná demokracia sa podľa komentátora musí tomuto trendu vzoprieť, kým nebude neskoro.
Začína sa éra kyberfašizmu? Pýta sa autor komentára. Technologickí miliardári ako Elon Musk, Peter Thiel a David Sacks financujú autoritárske hnutia a aktívne sa podieľajú na formovaní vládnej politiky.
Ich víziou je zničenie demokratických systémov a ich nahradenie techno-autoritárskou formou vlády, podporovanou technológiou blockchain a všeobecnou umelou inteligenciou.
V očiach protagonistov kyberfašizmu už všeobecná umelá inteligencia nie je nástrojom na podporu ľudskej expertízy, ale akýmsi technologickým supermozgom, ktorý dokáže riešiť aj zložité a kreatívne úlohy lepšie, ako by to dokázal človek a nahradiť jeho prácu.
O vzostupe kyberfašizmu a formovaní politiky v Čítaní zo zahraničnej tlače informovala redaktorka Tamara Lištiaková:
Demokracia a právny štát sa v tejto myšlienkovej škole považujú za zastarané, píše rakúsky denník Der Standard. Varuje, že by sme to nemali vnímať ako typicky americký jav, ktorý sa Európy netýka.
Vzostup amerického kyberfašizmu demonštruje, ako sa môžu autoritárske politické sily a digitálne technológie spájať – využívajú sociálne médiá na šírenie dezinformácií a podkopávanie demokratických procesov.
Odpor je však možný, myslí si autor komentára. Podľa historika Timothyho Snydera sa to začína jasným pomenovaním reality, nezávislým myslením, posilňovaním občianskej spoločnosti, vedy a médií. Konštatuje na záver Der Standard.