Na hlavný obsah

Živnostníci v zahraničí sa pre transakčnú daň dostali do byrokratického kolotoča: Nie sú si istí, či sa ich nová daň týka

Na Slovensku sa im nedarí založiť si podnikateľský účet.

Živnostníci v zahraničí sa pre transakčnú daň dostali do byrokratického kolotoča: Nie sú si istí, či sa ich nová daň týka
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Nie sú si istí, či sa ich transakčná daň týka a nedarí sa im na Slovensku založiť ani podnikateľský účet. Živnostníci, ktorí pracujú za hranicami Slovenska sa sťažujú, že sa pre novú daň dostali do byrokratického kolotoča. Aké pravidlá pre nich platia sme zisťovali na Finančnej správe aj na ministerstve financií.

Pani Martina Hricová je konateľkou spoločnosti zameranej na sprostredkovanie opatrovateľskej činnosti. Jej klientky pracujú v susednom Rakúsku na základe živnosti otvorenej v cudzine.

Nerozumie, prečo by sa mala transakčná daň týkať aj ich. Opiera sa pritom o vyjadrenia z finančnej správy, ako aj z rezortu financií, ktoré jej potvrdili, že sa ich transakčná daň týka, keďže majú na Slovensku zriadený súkromný účet.

“Ich sa týkajú zákony inej krajiny ako nás. Čo sa týka oblasti podnikania, tak mali by byť oslobodené od tejto dane,“ konštatovala konateľka firmy M-Hilfe Martina Hricová.

Transakčnej dani pri živnostníkoch, ktorí pracujú v zahraničí, sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Radoslav Šebo:

“Zahraničný živnostník, napriek tomu, že má trvalé bydlisko na Slovensku, ktorý podniká výlučne v zahraničí, a ktorý nemá na Slovensku bankový účet, nemá povinnosť platiť transakčnú daň. Aj v prípade, ak má takáto osoba súkromný účet na Slovensku, nemá žiadnu povinnosť zriadiť si transakčný účet,“ informovala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Nevedia si otvoriť podnikateľský účet

Týka sa to však iba opatrovateliek, ktoré nemajú žiadne výdavky spojené so svojím podnikaním, teda okrem daní a odvodov, ktoré platia v Rakúsku. Inými slovami – sprostredkovateľská agentúra za ne všetko vybaví.

Ak by si však opatrovateľky hradili napríklad ubytovanie, prípadne by agentúre preplácali náklady spojené s dopravou medzi Slovenskom a Rakúskom. V tom prípade už ide o výdavky spojené s podnikaním a transakčná daň sa ich týka, aj keď majú zahraničnú živnosť. “Tieto osoby nemajú ani IČÁ priradené v Slovenskej republike, ani daňové identifikačné číslo,“ uviedla Hricová.

A to je problém, pretože na Slovensku si tak nevedia otvoriť podnikateľský účet, z ktorého by platili transakčnú daň. Pani Hricová hovorí, že zatiaľ nepochodili v žiadnej zo slovenských bánk.

“Primárne sa pozerajú po výpise z obchodného registra alebo výpise zo živnostenského registra. Tieto dokumenty následne aj potrebujú pri otvorení podnikateľského účtu,“ povedal výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

“Banky boli v tomto duchu nejakým spôsobom usmernené, aby nevyžadovali ako podmienku na otvorenie toho účtu slovenské IČO,“ vyhlásil riaditeľ odboru legislatívy finančnej správy a správy daní Toško Beran.

Daňová expertka radí, že ak by problémy so zriadením podnikateľského účtu na Slovensku pretrvávali, aby si ho opatrovateľky aj iní podnikatelia, ktorých sa to týka, založili v priamo cudzine. Platiteľom dane z finančných transakcií sa tak nestanú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika