Na hlavný obsah

Choroba postihuje jeho nervový systém, Lukáš sa však k lieku na Slovensku nemôže dostať

Inovatívne lieky u nás nepribúdajú.

Choroba postihuje jeho nervový systém, Lukáš sa však k lieku na Slovensku nemôže dostať
Lukáš trpí chorobou, ktorá postihuje jeho nervový systém. Foto: STVR

Inovatívne lieky na Slovensku nepribúdajú. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu upozorňuje, že pacienti, najmä onkologickí či so zriedkavými diagnózami, tak môžu zostať bez modernej liečby. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pripravuje reformu liekovej politiky.

Za posledných osem mesiacov rezort zdravotníctva neschválil žiaden nový inovatívny liek, ktorý by preplácali poisťovne.

Problému s inovatívnymi liekmi na Slovensku sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Rebeka Filandová:

Zdroj: STVR

„Od januára do augusta, osem mesiacov, bolo rozhodnuté zaradenie 17 nových liekov. A od septembra minulého roku do konca apríla v tomto roku, ďalších osem mesiacov, boli vydané rozhodnutia o zaradení dvoch inovatívnych liekov,“ upozornila výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Iveta Pálešová.

„Boli ešte podpísané zmluvy, ktoré predchádzajú rozhodnutiam bývalou pani ministerkou Dolinkovou,“ dodala.

„Nevstupujú nám nové lieky. Máme legislatívu, ktorá umožňuje vstup nových liekov. Máme firmy, ktoré majú záujem predávať moderné lieky na Slovensku. A tu sa to nedeje,“ podotkla odborníčka na zdravotníctvo a bývalá štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Podľa rezortu zdravotníctva sa proces kategorizácie liekov nezastavil. „Prebieha každý mesiac, kategorizačná komisia zasadá, rokuje a vydáva odborné odporúčanie pre ministra v zákonom stanovených lehotách,“ reagovalo v písomnom stanovisku ministerstvo zdravotníctva.

Podľa rebríčka Európskej federácie farmaceutických priemyselných asociácií, patrí Slovensko medzi krajiny s najhorším prístupom k liekom, ktoré sú hradené z verejného poistenia. Preplácaných je len 27 percent.

„Sme stále ďaleko za Čechmi alebo za trošku bohatšími krajinami. Možno oni majú na úrovni okolo 60-70 percent týchto liekov preplácaných. Čiže stále sme na chvoste. Trpia preto pacienti, ktorí musia žiadať o výnimku na lieky,“ uviedla Ježíková. Medzi nimi je aj Lukáš.

Lieky pre Lukáša

Lukáš trpí chorobou, ktorá postihuje jeho nervový systém. Má problémy s pohybom a rovnováhou. Liek, ktorý potrebuje, stojí 350-tisíc eur.

„Stále sa neviem k nemu dostať, pretože žiadosť o výnimku mi už zamietli trikrát. Tento liek je akurát v kategorizačnom procese, ale od 14. apríla bolo pozastavené konanie, pretože sa rokuje o cene,“ priblížil Lukáš Hrošovský.

Na kategorizáciu lieku čaká aj rodina Mončeková, ktorej syn má zriedkavé ochorenie spôsobené genetickou mutáciou.

„Veľkým paradoxom je to, že české detičky sa týmto liekom liečia bezplatne. Takisto v Nemecku, v Rakúsku a v ďalších štátoch. A naše deti sa nevedia k liečbe dostať,“ skonštatovala Jarmila Mončeková.

Rezort zdravotníctva plánuje zmeniť vyhlášku reformy liekovej politiky, aby mali pacienti lepší prístup k novým liekom. Minister zdravotníctva by ju mal predstaviť budúci týždeň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko