Na hlavný obsah

Minister práce Erik Tomáš pripúšťa otvorenie druhého piliera. Mohlo by to podľa neho pomôcť konsolidácii

Analytik upozornil na možné deficity a zadlženosť.

Minister práce Erik Tomáš pripúšťa otvorenie druhého piliera. Mohlo by to podľa neho pomôcť konsolidácii
Na ilustračnej snímke (uprostred) minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Foto: TASR/Veronika Mihaliková

Opäť sa bude diskutovať o otvorení II. dôchodkového piliera, minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) to pripúšťa vo svojom rezorte. Otvorenie by podľa neho mohlo pomôcť konsolidácii. Podľa expertov by Sociálna poisťovňa mohla získať vyše miliardu eur.

Slovenský dôchodkový systém je zložený z troch pilierov. Z povinného poistenia, zo starobného sporenia a z dobrovoľného doplnkového sporenia.

Takmer dva milióny ľudí si aktuálne sporia v II. dôchodkovom pilieri. V ňom majú vyše 16,5 miliardy eur. Vlani bol priemerný mesačný dôchodok z druhého piliera necelých 25 eur. Minister práce hovorí o možnosti diskutovať o jeho otvorení.

„V druhom pilieri je veľa ľudí, ktorí už tam nemajú čo robiť, vzhľadom na svoj vek, príjem a usporené peniaze,“ skonštatoval minister. „Jednoducho by nedostali vyšší dôchodok z kombinovaného prvého a druhého piliera, ako keby ho poberali len z prvého piliera,“ vysvetlil.

Možnému otvoreniu druhého piliera sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

Zdroj: STVR

Prínos pre Sociálnu poisťovňu

Analytik hovorí, že vystúpenie z druhého piliera sa môže oplatiť najmä starším osobám, ktoré majú tesne pred odchodom do dôchodku a z rôznych dôvodov majú v druhom pilieri nasporenú nízku sumu.

„Jedine v tomto sa vieme baviť. Samozrejme, všetko na báze dobrovoľnosti,“ dodal Tomáš.
Analytik odhaduje, že ak by došlo k otvoreniu druhého piliera, vystúpiť by z neho mohlo približne 200-tisíc ľudí. To by Sociálnej poisťovni prinieslo vyše miliardu.

„Možno aj dve miliardy eur,“ uviedol analytik Jozef Mihál. „To bude pre súčasnú vládu určite veľmi zaujímavé číslo,“ skonštatoval. „Takto získa krátkodobo zdroje na vyplácanie dôchodkov a 13. dôchodkov,“ spresnil Mihál.

Štát by tak Sociálnu poisťovňu musel dotovať nižšou sumou, ako to bolo doteraz. Vlani jej išli takmer tri miliardy eur. V minulosti už vlády druhý pilier otvorili štyrikrát. Spolu z neho vystúpilo vyše 420-tisíc ľudí.

„Toto opatrenie znamená síce krátkodobé zisky a príjmy pre štátny rozpočet, respektíve pre Sociálnu poisťovňu,“ uviedol Mihál. „O to viac bude Slovensko zadlžené, o to vyššie budú deficity, o to väčší bude prepad v Sociálnej poisťovni v budúcich rokoch,“ vyhlásil.

Vplyv na dôchodkové fondy

Pre dôchodkové správcovské spoločnosti môže mať prípadné otvorenie druhého piliera vplyv na investovanie v dôchodkových fondoch. Keď je prostredie nestabilné, dôchodkové správcovské spoločnosti intenzívne zvažujú, či vôbec investujú do akcií, ktoré by mohli priniesť vyššie výnosy.

„Ale keďže nevieme, čo sa stane o polroka, o rok, o dva, tak takéto investície napríklad nemusíme spraviť,“ povedal predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov. „Pretože, keby sme ich chceli predať napríklad pre zmeny v legislatíve, tak by sme ich nevedeli predať, alebo by sme ich museli predávať veľmi nevýhodne,“ dodal.

Zatiaľ čo garantované dôchodkové fondy zhodnotili majetok sporiteľov za posledný rok od dva a pol do tri a pol percenta, tie negarantované, teda akciové a indexové, od šiestich do takmer desiatich percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika