Na hlavný obsah

Špecializovaný trestný súd J. Ondrejčákovi v obnovenom procese uložil 14,5-ročný trest väzenia

Ten oľutoval skutky, za ktoré bol odsúdený.

Špecializovaný trestný súd J. Ondrejčákovi v obnovenom procese uložil 14,5-ročný trest väzenia
J. Ondrejčák na súde v Pezinku. Foto: TASR/Ján Krošlák

Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi Ondrejčákov Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v piatok (16. 5.) uložil úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia. Rovnako mu uložil ochranný dohľad na dva roky.

ŠTS v Pezinku v obnovenom procese rozhodoval o novom treste pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné. O vine obžalovaného však nerozhodoval. Piatkové rozhodnutie nie je právoplatné, všetky procesné strany si ponechali lehotu na vyjadrenie sa k podaniu riadneho opravného prostriedku.

Súd však v obnovenom procese v porovnaní s minulosťou Ondrejčákovi neuložil trest prepadnutia majetku. Odôvodnil to napríklad tým, že obžalovaný nebol právoplatne odsúdený za majetkový ani hospodársky trestný čin a z pohľadu rozhodnutia o náhrade škody nebola spôsobená škoda veľkého rozsahu.

Majetok mu neprepadne

„Teraz dôjde k zrušeniu konkurzného konania a v zásade by malo dôjsť k navráteniu speňaženia, ktoré bolo uskutočnené správcom, a majetok, ktorý nebol speňažený, by sa mal vrátiť,“ vysvetlil pre novinárov advokát Ivan Mojžiš.

Dozorujúci prokurátor Michal Stanislav navrhol vo svojej záverečnej reči pre J. Ondrejčáka 16-ročný nepodmienečný trest väzenia so zaradením na stredný stupeň stráženia.

Rovnako navrhol ponechať trest prepadnutia majetku s odôvodnením, že v prípade obžalovaného išlo o hlavu zločineckej skupiny, ktorej snahou bolo získať aj majetkový prospech. Výrok o náhrade škody navrhol ponechať tak, ako bol pôvodne.

Advokát Ivan Mojžiš prízvukoval, že navrhuje spravodlivý trest, maximálne však na úrovni 14 rokov nepodmienečne s tým, že ostatné druhy trestov označil za nenáležité. Zároveň navrhol upustiť od trestu prepadnutia majetku z dôvodu, že by obžalovaný nemohol uspokojiť nároky poškodených.

Mojžiš tiež konštatoval, že J. Ondrejčákovi bol v minulosti na vtedajšie pomery uložený prísny trest, bol vyjadrením represie a jeho účel sa naplnil.

„Je mi to ľúto, viac k tomu nepoviem. Žiadam spravodlivý trest. Akýkoľvek dáte, bude to spravodlivé,“ vyhlásil Ondrejčák v záverečnej reči.

Proces s M. Abrahámom odročili

Na piatkovom hlavnom pojednávaní súd zároveň odročil proces so spoluobžalovaným Juraja Ondrejčáka, Miroslavom Abrahámom na neurčito. Dôvodom je, že rozsudok ŠTS z roku 2017 bol s odvolaním obžalovaného a prokurátora predložený na rozhodnutie Najvyššiemu súdu SR.

Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, povolil v marci Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi obnovu konania. Išlo o prvý rozsudok, ktorým ho ŠTS odsúdil v roku 2014 na 16-ročný trest odňatia slobody za členstvo v zločineckej skupine a iné skutky. Ondrejčák tak zostal bez trestu, ale s uznanou vinou.

Súd ho preto zároveň zobral do väzby z dôvodu, aby nemohol utiecť alebo pokračovať v trestnej činnosti. Najvyšší súd SR mu tento rok povolil obnovu konania aj v inom prípade. Zrušil 23-ročný trest odňatia slobody, ktorý mu na základe dohody o vine a treste uložil ŠTS v roku 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko