Pápež Lev XIV. v pondelok (12. 5.) žiadal prepustenie všetkých väznených novinárov. Stalo sa tak pri stretnutí s novinármi akreditovanými vo Vatikáne. Médiá tiež vyzval, aby informovali bez predsudkov, fanatizmu a nenávisti. Upozornil aj na nebezpečenstvá spojené s umelou inteligenciou.
Pápež na audiencii v aule Pavla VI. vo Vatikáne prijal zástupcov médií, ktorý spravodajsky pokrývali minulotýždňové konkláve. Poďakoval sa im za prácu, ktorú odviedli v tomto období i v čase po smrti pápeža Františka.
„Utrpenie väznených novinárov oslovuje svedomie národov a medzinárodného spoločenstva,“ uviedol pápež. V reči k novinárom označil slobodu prejavu a tlače za „drahocenný statok“. „Len informovaní ľudia môžu robiť slobodné rozhodnutia,“ uviedol pápež.
Lev XIV. médiá vyzval, aby načúvali chudobným a ľuďom na okraji spoločnosti, a aby sa vyjadrovala bez agresivity. „Odzbrojme slová a prispejeme k odzbrojeniu Zeme,“ povedal pápež.
Pozrite si záznam stretnutia pápeža Leva XIV. s médiami:
Žiadal odzbrojenie slov
Cirkevný historik Jaroslav Šebek pripomenul, že predchádzajúci pápeži sa po svojom zvolení tiež stretli so zástupcami tlače. Lev XIV. sa podľa neho počas pondelkového stretnutia „veľmi obsiahlo“ venoval aj tematike násilia a agresivity v slovných prejavoch.
„Dokonca povedal, aby sa odzbrojili slová,“ uviedol. „Dá sa povedať, že niektorí v tom vidia aj určitú polemiku s agresivitou a nenávistnými výrokmi, ktoré sa objavujú aj v prejavoch amerického prezidenta (Donalda) Trumpa,“ dodal historik.
Medzi dôležité myšlienky zo stretnutia zaradil úsilie pápeža, aby novinári svojimi príspevkami prispievali k vytvoreniu atmosféry mieru a pokoja vo svete. „Vyzýval, aby novinári dávali priestor aj tým ľuďom, ktorí nemajú v médiách priestor, ktorí nemajú hlas. Týmto podľa Šebeka smeroval najmä k marginalizovaným skupinám občanov.
Pápež tiež opakovanie uviedol, že si váži prácu novinárov a považuje za dôležité šírenie informácií ľuďom. „Vďaka informovanosti si ľudia môžu vytvárať svoj názor na svet,“ uviedol. Prítomní pápeža podľa Šebeka odmenili obzvlášť silným potleskom v častiach prejavu, kde poukázal na väznenie novinárov za to, že písali pravdu.
Pápež tiež prejavil snahu venovať sa téme umelej inteligencie. „To považuje za jeden z dôležitých bodov svojho pontifikátu,“ povedal Šebek. Už v nedeľu uviedol, že si treba všímať „etické rozmery“ umelej inteligencie. „V súčasnej dobe sa často hovorí o tom, že aj v umelej inteligencii je riziko a nebezpečenstvo potenciálneho zneužitia,“ uviedol Šebek.
Pápež tiež podľa Šebeka zdôraznil, že jeho pontifikát sa nachádza v dobe „veľkého technologického prielomu“, podobne ako pôsobenie pápeža Leva XIII. v 19. storočí (1878 – 1903).
Celý rozhovor s Jaroslavom Šebekom sme odvysielali v relácii Aktuálne :24:
RSF upozorňuje na väznených novinárov
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) uvádza na svojich stránkach, že v súčasnosti je vo svete uväznených okolo 530 novinárov a 35 spolupracovníkov médií. Ďalších 54 novinárov je držaných ako rukojemníkov.
„Robíme prípravy,“ povedal pápež na otázku, či sa chystá uskutočniť cestu do Turecka kvôli 1700. výročiu Prvého nicejského koncilu. Jeho predchodca pápež František plánoval cestu na 24. a 25. mája.
Nicejský koncil z roku 325 bol prvým veľkým zhromaždením biskupov a ďalších kresťanských vodcov. Koncil navyše prijal závery o božskej podstate Ježiša, ktoré potom výrazne ovplyvnili vývoj kresťanstva.