V utorok (20. 5.) budú na celoeurópskom proteste v Bruseli aj slovenskí poľnohospodári. Majú obavy zo zmeny spôsobu financovania poľnohospodárstva v Európskej únii (EÚ). Navrhuje ju Európska komisia.
V praxi by po novom každá krajina dostala z rozpočtu Únie jeden balík peňazí a vláda by rozhodla o jeho rozdelení. Zároveň by malo byť pridelenie peňazí naviazané na plnenie cieľov.
„Európska komisia by tie prostriedky nemusela uvoľniť, keby sa nesplnili nejaké ciele. A tu sa môžeme baviť o tom, že to by mohli byť aj politické ciele. Keď nejaký politik neposlúcha, tak by nemusel dostať peniaze,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš.
V súčasnosti sa prostriedky určené priamo pre poľnohospodárstvo nemôžu použiť na iné účely. Slúžia na rozvoj aj vyrovnávanie rozdielov poľnohospodárov naprieč Európou.
„Dá sa na tom aj reálne plánovať si svoj biznis. Momentálne ideme tiež z programového obdobia, ktoré bolo do roku 2023, postaviť kravín pre 460 kusov dojníc,“ priblížil predseda poľnohospodárskeho družstva v Ludrovej Miroslav Štefček.
Celoeurópskemu protestu poľnohospodárov sa v Správach venovali redaktori Dominik Veľas a Natália Krížová:
„Výhodami súčasného systému sú stabilita, predvídateľnosť podpory, spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu a relatívna jednoduchosť priamej podpory. So zmenou fungujúceho systému vždy prichádzajú isté riziká,“ skonštatoval hovorca agrorezortu Lukáš Januv.
Výhrady agrorezortu
Podľa ministerstva pôdohospodárstva by zmenou financovania mohli byť najviac ohrozené malé farmy. Predstavitelia SPPK sa boja aj rozličnej podpory naprieč Európou.
„Je dosť možné, že by boli členské štáty, ktoré by poskytovali až príliš veľké finančné prostriedky pre poľnohospodárov, boli by členské štáty, ktoré by poskytovali omnoho menej. Napríklad pobaltské krajiny majú obrovskú obavu, že by to ich vlády dali na zbrojenie. Tým pádom by vznikla nerovnováha,“ povedal Andrej Gajdoš.
Podľa Európskej komisie zatiaľ o zmenách nie je rozhodnuté. “Momentálne sa nachádzame vo fáze politických konzultácií a príprava návrhov k viacročnému finančnému rámcu stále prebieha. V tomto štádiu preto nemáme žiadne ďalšie podrobnosti ani komentáre,“ uviedla eurokomisia.
V prípade veľkých zmien, ako by bola napríklad zmena systému financovania, musí prísť k dohode medzi európskymi inštitúciami komisiou, radou a Európskym parlamentom.