Okolo 25-tisíc nezamestnaných bude mať v najbližších štyroch rokoch možnosť prejsť rekvalifikáciou so zameraním na priemysel. Ministerstvo práce spustilo projekt „Pripravený na prácu v priemysle“. Má dostať do strojárskeho, elektro-technického a automobilového odvetvia nových ľudí. Dopyt po nich bude rásť aj v súvislosti s príchodom novej automobilky Volvo na východné Slovensko.
Základné zručnosti pre prácu v priemysle získajú účastníci kurzov počas 21 dní. V prvej fáze sa budú školiť na tri základné pozície.
“Operátor výroby, tímlíder a facility manažér. P0tom z tých 25-tisíc ľudí, ktorých pripravíme a preškolíme v prvej fáze, vyberieme päťtisíc najúspešnejších, ktorí sa už budú zúčastňovať na odborných kurzoch na odbornejšie pozície ako mechatronik alebo práca v logistike,“ informoval minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
“Začíname so 440 záujemcami, ktorí sa už dnes začínajú školiť. Participovať na tom bude 20 úradov práce,“ priblížil riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
“Neakreditované kurzy nemajú vstupné požiadavky na vzdelanie, čiže aj človek s absolvovanou základnou školou a ukončenou povinnou školskou dochádzkou je spôsobilý kurzy absolvovať,“ ozrejmil predseda predstavenstva Newport group Juraj Lelák.
Kurzom pre nezamestnaných sa v Správach z regiónov venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:
Účastníci dostanú príspevok
Do druhej fázy projektu pre odbornejšie pozície budú adeptov vyberať zástupcovia úradov práce. Cieľom rekvalifikácií je naprieč Slovenskom pomôcť priemyslu pritiahnuť ľudí z radov nezamestnaných, keďže dopyt po zamestnancoch narastá.
“Je tu nová fabrika, niektorí ľudia môžu aj migrovať z iných závodov a bude potrebné pripraviť ľudí aj pre subdodávateľov a podobne. Preto sme vygenerovali 25-tisíc ľudí, ktorých priemysel bude potrebovať v nasledujúcich rokoch,“ uviedol Tomáš.
Okrem 100-percentného príspevku na vzdelávanie štát účastníkom kurzu vyplatí aj príspevok na stravné a cestovné. Novinkou je tiež motivačný príspevok vo výške 6,50 eur za každý deň rekvalifikácie.
“Hodnotíme to veľmi dobre, keďže ak chceme dnes pracovať so skupinou, ktorá v radoch nezamestnaných zostala, potrebujeme ponúkať formy benefitov, ktoré im pomôžu aktivizovať sa po rokoch, ktoré boli nezamestnaní,“ konštatoval viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Andrej Hutta.
Na Slovensku je aktuálne asi 130-tisíc nezamestnaných, ktorí sa o prácu uchádzajú. Náklady na projekt Pripravený na prácu v priemysle za štyri roky dosiahnu asi 50 miliónov eur.