Verejnosť, ktorá sa pred atentátom v Handlovej stretla s premiérom SR Robertom Ficom, mali lepšie preveriť, uviedol bývalý člen ochranky prezidenta ČR Aleš Lehký. Takisto upozornil na adekvátnosť reakcie ochranky na opakované výstrely. Tím podľa jeho slov „trošku zamrzol“.
Na premiéra 15. mája 2024 po rokovaní vlády v Handlovej opakovane vystrelil Juraj Cintula. Fica z vážnymi zraneniami previezli do nemocnice, útočníka zadržali.
Lehký za základný bod označil vyjadrenia premiéra Fica, ktorý niekoľko dní pred atentátom pre médiá uviedol, že sa cíti ohrozený, alebo že by „mal byť uskutočnený útok na nejakú verejnú osobu“.
„Ak táto informácia v bezpečnostných zložkách nejakým spôsobom rezonuje, tak samozrejme príprava akejkoľvek akcie alebo vystúpenia politika je v de facto prísnejšom režime,“ povedal. „Myslím si, že v tom vašom prípade sa mohlo ďaleko viac dbať na to, aby verejnosť, ktorá mala prístup k premiérovi, bola viac prezretá,“ vyhlásil.
Celý rozhovor s Alešom Lehkým sme odvysielali v Ranných správach:
Ďalším ranám sa dalo zabrániť
Lehký priblížil, že ochrana verejných činiteľov sa skladá z viacerých vrstiev, perimetrov. „Ak by verejnosť bola prehliadnutá, či už detekčnými rámami, tak by k tomu nedošlo,“ uviedol. Úlohou ochranky je podľa jeho slov tiež „byť v strehu“, lepšie prezerať osoby, ktoré prídu s chránenou osobou do kontaktu a sledovať ich pohyby.
„Dá sa povedať, že ten človek mohol vystreliť raz. Myslím si, že tá reakcia ochranného tímu na ďalšie výstrely mala byť adekvátna,“ upozornil Lehký. Ten podľa svojich slov nepočul slovnú reakciu, že by si dávali pokyny ako „vidím zbraň“. „Trošku sa mi zdalo, že ten tím zamrzol,“ skonštatoval.
Takisto mohli podľa Lehkého posilniť tím ochrankárov. Priznal však, že situácia bola náročná. Skonštatoval, že politik sa chce stretnúť s ľuďmi, čo prácu ochranky sťažuje, a riziko sa v takom prípade nedá vylúčiť.
Pripomenul aj faktory ako zohranosť tímu či možná únava, ktorá sa vyskytuje v prípade náročného programu politika. „Predísť napríklad tej prvej rane je veľmi ťažké. Samozrejme, myslím si, že tým fatálnym ďalším ranám sa dalo nejakým lepším spôsobom zamedziť,“ uzavrel.
Nepriestrelné vesty
Medzi opatrenia, ktoré by po takomto incidente mali nasledovať, uviedol preverenie stavu bezpečnostných zložiek. „Zásadné je, aby tím mal pravidelný výcvik. Aby chránená osoba používala prostriedky na ochranu, to znamená nepriestrelné vesty,“ dodal.
Takéto vesty podľa neho mali byť podmienkou aj pre ochranný tím, aby členovia v prípade útoku boli schopní predstúpiť pred chránenú osobu a „zachytiť rany do seba“.
Ochrana politikov podľa jeho slov akýmsi štandardom v ČR a iných krajinách vrátane SR. „Nemyslím si, že by sa to nejakým spôsobom podceňovalo,“ uviedol. „Kolegovia sa učia navzájom a prijímajú aj zahraničné novinky,“ dodal. Pripomenul, že ochranná služba ČR spolupracuje s rakúskou špeciálnou jednotkou COBRA či Izraelom.