Na hlavný obsah

Mnohí politici a panovníci sa s pokusmi o atentát vyrovnali chladnokrvne: M. Holubová povedala viac o významných atentátoch

Poukázala na psychické i politické faktory.

Mnohí politici a panovníci sa s pokusmi o atentát vyrovnali chladnokrvne: M. Holubová povedala viac o významných atentátoch
Premiér SR Robert Fico v Handlovej 6. 9. 2024. Foto: TASR - Ján Krošlák

Vo štvrtok (15. 5.) uplynul rok od atentátu na premiéra SR Robera Fica v Handlovej. Premiér sa zotavil a nedávno uviedol, že traumu necíti. S následkami atentátov sa chladnokrvne vyrovnali viacerí politici či panovníci v dejinách. Odborníčka na protokol Mária Holubová upozornila, že na návrat do politického života pôsobia psychické faktory i politické pozadie.

„Na psychiku pôsobí, či je to akt veľkej skupiny ľudí, alebo akt jednotlivca, vyšinutého jedinca,“ povedala. Ten druhý prípad podľa Holubovej prijala aj rodina Johna Fitzgeralda Kennedyho či Spojené štáty po atentáte na tohto exprezidenta v novembri 1963, ktorého následky neprežil. „Odmietli niesť tú kolektívnu vinu,“ uviedla.

Konanie „vyšinutého jednotlivca“ sa podľa nej nedá predpokladať, a tým sa dá ospravedlniť aj konanie ochranky. Tiež pripomenula aj politické pozadie a jeho vplyv na psychiku.

Počas rozhovoru tiež upozornila, že niektorí politici, vrátane Kennedyho, sa usilovali fyzicky priblížiť k ľuďom. „Eliminovali tú ochranku,“ dodala. „(Kennedy) Vyslovene tú ochranku poslal zo svojho vozidla preč a tým pádom bolo veľmi problematické ho chrániť,“ uzavrela.

Chladnokrvnosť lídrov i depresia

Bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle bol podľa Holubovej vystavený útokom až 30 atentátnikov, pri jednom z nich bola prítomná aj jeho manželka Yvonne. Tá ho zvládla s chladnokrvnosťou a zaujímala sa o život kurčiat, ktoré viezli v kufri auta.

Holubová tiež pripomenula trojicu atentátov v 80. rokoch. Cieľom bol aj pápež Ján Pavol II. „Ten, vieme, pred celým svetom atentátnikovi odpustil,“ povedala.

Kráľovná Alžbeta II. bola terčom atentátnika pri jazde na koni počas prehliadky Trooping the Color v roku 1981. „Jediné, čo ju mrzelo, je, že jej potom už zakázali pri tejto prehliadke jazdiť na koni, musela ísť v uzavretom koči,“ uviedla odborníčka na protokol.

Atentát prežil aj bývalý americký prezident Ronald Reagan. „Mal veľmi ťažké následky, ale nedopustil, aby sa to verejnosť dozvedela. Vždy pôsobil vitálne, atleticky,“ uviedla.
Takisto aj „železná lady“ Margareth Thatcheová sa podľa Holubovej po bombovom útoku v Brightone v októbri 1984 „otriasla, dala si whiskey a išla ďalej“.

„Politik, ktorý sa pohybuje vo vrcholovej politike v rozmedzí jedného roka až deviatich, je vystavený tlaku depresie,“ povedala. S depresiou sa podľa nej naučil žiť aj bývalý americký prezident Abraham Lincoln, trpel nimi aj britský štátnik Winston Churchill.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet