Vplyv atentátu na spoločnosť závisí aj od súdržnosti spoločnosti pred touto udalosťou, uviedla sociologička Zuzana Kusá vo štvrtok (15. 5.), v deň výročia atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej. Upozornila, že rôzni ľudia majú rôzne prežívanie. Politici sú osobitnou skupinou, ktorá je viac terčom ohrození.
Takáto tragická udalosť podľa Kusej prináša aj zmenu pohľadu nás samých, či „sme my taká spoločnosť, ktorá sa vie dopúšťať násilia?“ Pripomenula následnú špirálu nenávisti a revanšov.
„Tomuto určite všetci chceli zabrániť. Aby to nebolo našou trvalou vizitkou, ale len jednorazovou strašnou udalosťou,“ povedala. Zakrátko nastalo podľa nej aj obviňovanie, kto za to môže, či si premiér nenávisť neprivolal aj svojimi názormi.
„Naopak, koalícia a podporovatelia premiéra a jeho blízki ľudia pripisovali zodpovednosť politickej opozícii, ktorá istým sústom pokračovala už vo viacročnej kriminalizácii súčasnej vlády,“ dodala. Obrazy, ktoré opozícia šírila, mohli podľa Kusej tiež podnietiť „pokus vyriešiť pár strelami geopolitickú situáciu na Slovensku“.
Dôvodné obavy politikov
Na spoločnosť sa podľa Kusej nedá pozerať ako na jedno telo, rôzni ľudia a vrstvy spoločnosti majú rôzne prežívanie. Upozornila, že napríklad politici, ktorí sú viac vystavení a sú terčom možných ohrození, to prežívajú celkom inak.
„Oni majú dôvodné obavy, či sa tá a nenávisť a veľká polarizácia v spoločnosti nezopakuje a neprivedie k nejakému podobnému činu,“ povedala Kusá. Dodala, že sú aj terčmi rôznych správ či zaktivizovaných podporovateľov druhej strany. „Oni tú situáciu na Slovensku vidia celkom inak ako bežný občan, ktorý žije svojimi radosťami, starosťami,“ uviedla.
Online priestor bol podľa Kusej plný názorov či faktických argumentácií aj pred atentátom. „Časť politického spektra, ale nie len na Slovensku, vidí v sociálnych sieťach nejaké vážne ohrozenie demokracie,“ uviedla.
„Iní politici, a v tom je názor, myslím, súčasnej vládnej koalície, vidia sociálne siete ako istý priestor demokratizácie spoločenského života,“ dodala. Aj napriek pokusom trestať verejné schvaľovanie atentátu či výzvy k násiliu podľa nej prevláda tolerancia týchto priestorov. To označila správne.
„Sloboda vyjadrovania názorov je jednou zásadnou podmienkou alebo prejavom demokracie. Dôležité je, aby tie názory neviedli a nenabádali k tomu, aby sme nejakých ľudí nenávideli, zatracovali a vylučovali ich zo spoločnosti,“ uzavrela.
Celý rozhovor so sociologičkou Zuzanou Kusou sme odvysielali v relácii Aktuálne :24: