Na hlavný obsah

Prezidentova správa o stave republiky: Zásadným problémom je vláda od volieb do volieb. Pre Slovensko je najdôležitejší západ

Chýba nám dlhodobá vízia, kritizoval Pellegrini.

Prezidentova správa o stave republiky: Zásadným problémom je vláda od volieb do volieb. Pre Slovensko je najdôležitejší západ
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Jedným zo zásadných problémov Slovenska je, že nám chýba dlhodobá vízia, ktorá by sa nemenila po každých voľbách. Povedal to prezident Peter Pellegrini vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesol v Národnej rade SR.

Podľa prezidenta sa nedá vládnuť od volieb do volieb. Zahraničná politika na všetky štyri strany je podľa prezidenta v poriadku, zdôraznil však, že pre Slovensko je najdôležitejší západ.

Skonštatoval, že ľudí trápia rastúce životné náklady a ceny a majú obavy aj v spojitosti s konfliktom na Ukrajine či ekonomickou situáciu a zdravotníctvom. Prezident zdôraznil, že aktuálna politická situácia nedáva ľuďom nádej, že sa niečo zmení.

Správe Petra Pellegriniho o stave republiky sa v Správach venovala redaktorka STVR Soňa Hlavatá:

Zdroj: STVR

Najväčším problémom je rezortizmus

Slovensku podľa Pellegriniho zásadne chýba dlhodobá vízia a perspektíva krajiny, ktorá by sa nemenila po každých voľbách, ktorú by rešpektovali všetky vlády, bez ohľadu na svoju politickú ideológiu alebo príslušnosť.

„Ak budeme pokračovať v tomto trende vládnutia na jedno volebné obdobie, nikam sa nedostaneme,“ vyhlásil. SR má podľa neho „plné šuflíky“ koncepcií či stratégií, ktoré však nie sú prepojené. Ľudia sa tiež nedozvedia, ktoré stanovené ciele sa podarilo naplniť.

„Nehovoriac už o tom, že tento prehľad nemajú ani tí, ktorí krajinu riadia,“ skonštatoval. Každé ministerstvo podľa neho minie množstvo peňazí na svoje vlastné stratégie a „potom sa štyri roky hrá na svojom vlastnom piesočku“.

Tento problém sa podľa prezidenta nazýva „rezortizmus“. „Kým sa ho nezbavíme, Slovensko sa ďalej neposunie,“ povedal.

Na začiatku svojho prejavu upozornil na neistotu, sklamanie, frustráciu, strach či dokonca zúfalstvo, ktoré patria medzi prevládajúce pocity v spoločnosti. Neistota je podľa neho prirodzená v období, keď sa svet mení.

„Sklamanie a frustrácia sú už výsledkom toho, ako k svojej úlohe vysporiadať sa s tým pristupujú konkrétni politici a je jedno, či sú vo vládne koalícii či v opozícii,“ Často podľa prezidenta neriešia skutočné problémy ľudí, no ponúkajú „zástupné a nepodstatné“ témy.

„Témy, ktoré namiesto riešenie problémov burcujú emócie, vnášajú do politiky hnev, netoleranciu a neraz aj priamu nenávisť,“ povedal. Potom sa podľa neho nemožno čudovať ani strachu a zúfalstvu.

Jasná odpoveď na COVID

Vláda podľa prezidentových slov konečne po piatich rokoch musí dať ľuďom jasnú odpoveď v podobe analýzy riadenia pandémie. „Odpoveď, ktoré opatrenia mali zmysel a skutočne zachraňovali životy,“ povedal. Taktiež je podľa neho potrebné pomenovať aj zbytočné či vyslovene škodlivé opatrenia.

„Bez takejto analýzy sa vláda namiesto objektívneho zhodnotenia vtedajších dôsledkov pandémie vydáva cestou nebezpečného experimentu plošného odškodnenia všetkých, ktorí porušovali pravidlá,“ povedal. Pripomenul odôvodnenie svojho veta, ktorým poslancom NR SR vrátil zákon o covidových amnestiách.

Pripomenul tiež, že v období, keď zákon vetoval, sa objavila nákaza slintačky a krívačky a štát musel opäť zaviesť nariadenia a zákazy pre ľudí i hospodársky sektor.

„Preto je z môjho pohľadu mimoriadne nebezpečné, ak práve v takejto situácii štát vyšle signál, že iné opatrenia dodržiavať netreba a všetkých previnilcov je pripravený kedykoľvek odškodniť, bez ohľadu na mieru a možné dôsledky ich konania,“ vyhlásil.

Poslancov vyzval, aby konečné rozhodnutie prijali tak, aby sa vždy mohli pozrieť do očí „pozostalým po tisícoch obetí pandémie“, či podať ruku tým, ktorí v boji s pandémiou riskovali svoj život i život svojich najbližších.

Nevzďaľovať sa EÚ a NATO

Pellegrini pripomenul deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov o zahraničnej politike, ktorá zahŕňa i členstvo SR v Európskej únii i ďalších medzinárodných organizáciách. Stále podľa svojich slov podporuje politiku na všetky štyri strany. Upozornil, že jednou z nich je aj západ a „ten sa nesmie z našej zahraničnej politiky vytratiť“.

„Západ nie je len jednou zo svetových strán, ale pre slovenské záujmy je aj stranou najdôležitejšou,“ vyhlásil. Pripomenul, že 89 percent investícií prichádza na Slovensko z EÚ a 78 percent celého vývozu Slovenska smeruje do jej členských krajín. EÚ tiež označil za spoločenský, hodnotový a bezpečnostný priestor, ktorý nesmieme za žiadnych okolností opúšťať.

„Chcem požiadať vládu, aby sa v snahe viesť politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od našich partnerov v EÚ a spojencov v Severoatlantickej aliancii,“ zdôraznil.


Prezident hovoril aj o vypuknutí vojny na Ukrajine Tá podľa neho zničila vieru v mierovú budúcnosť. „Energetická a hospodárska kríza prispeli k tomu, že sa na Slovensku oveľa výraznejšie prejavilo riziko schudobnenia niektorých skupín obyvateľstva,“ povedal.

Dodal, že politická situácia v rokoch 2020 až 2023 „predstavovala zásadný prvok nestability“ s podozreniami na zneužitie inštitútov trestného práva. Nová vláda sa podľa neho pokúšala so situáciou vyrovnať. Pripomenul, že zdedila verejné financie v najhoršom stave v histórii. Tie sa ozdraviť pokúša tak, aby sa nedotkla najcitlivejších skupín obyvateľstva.

Prezident ocenil činnosť niektorých rezortov či ministrov. „Pozitívne vnímam stavebný ruch na slovenských cestách. Vidím reálnu výstavbu nových nemocníc a rekonštrukcie ďalších,“ povedal. Pripomenul aj reformy v školstve či v oblasti jadrovej energie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko