Na hlavný obsah

Zdravotné poisťovne reagujú na výhrady ombudsmana: Za pravidlá liekovej politiky zodpovedá štát

Poisťovne sa zúčastnia na okrúhlom stole.

Zdravotné poisťovne reagujú na výhrady ombudsmana: Za pravidlá liekovej politiky zodpovedá štát
Ilustračná snímka - VšZP. Foto: STVR

Za pravidlá liekovej politiky na Slovensku zodpovedá štát. Poukázali na to zdravotné poisťovne v reakcii na Verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý podal podnet na Ústavný súd (ÚS) pre podmienky pri schvaľovaní liekov na výnimku. Stanoviská pre TASR poskytli zástupcovia všetkých troch zdravotných poisťovní.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rešpektuje postavenie a právomoci VOP. Iniciatívu komentovať nechcela.

„Na oblasť výnimkovej liečby vyčleňujeme najväčší objem finančných prostriedkov v porovnaní s inými poisťovňami. Napriek tomu aj my, rovnako ako ostatné zdravotné poisťovne, musíme rešpektovať zákonné finančné limity stanovené každoročne Ministerstvom zdravotníctva SR,“ priblížili z oddelenia komunikácie poisťovne.

VšZP zároveň potvrdila, že sa zúčastní na budúcotýždňovom okrúhlom stole k tejto téme. „Tam budeme diskutovať o možných riešeniach,“ doplnila.

Rovnako súkromná poisťovňa Union podotkla, že v súčasnosti postupuje pri posudzovaní žiadostí o liekoch na výnimky v súlade s aktuálne platnou legislatívou.

„Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo, že sa tento rok bude aktívne venovať liekovej politike, preto očakávame či a aké zmeny navrhne,“ dodala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Union ZP predpokladá, že problematika bude predmetom stretnutia za okrúhlym stolom.

Dôvera súhlasí s ombudsmanom

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera súhlasí s ombudsmanom, že systém výnimiek tak, ako funguje dnes, nie je v poriadku.

„Sme za to, aby sa výnimkový proces využíval skutočne len na výnimkové lieky, nie ako bežný úhradový mechanizmus. Štát má v rukách nástroje na to, aby určil, ktoré lieky majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia, a ktoré nie. Nie je to úloha zdravotných poisťovní,“ uviedol špecialista poisťovne Matej Štepiansky.

Dobrovodský sa obrátil na ÚS SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Právna úprava postupu zdravotných poisťovní pri schvaľovaní úhrady lieku na výnimku je podľa neho ľudskoprávne a ústavnoprávne neudržateľná.

Upozornil, že pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Navrhuje úpravu legislatívy tak, aby určovala zdravotným poisťovniam konkrétnejšie pravidlá schvaľovania výnimkových liekov. Dobrovodský zároveň k téme zvolal na 22. mája okrúhly stôl.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko