Na Slovensku kožní lekári každoročne diagnostikujú takmer tisíc prípadov malígneho melanómu kože. Pri asi dvesto prípadoch ročne dochádza k úmrtiu. Liga proti rakovine preto apeluje na ochranu pred nadmernému vystaveniu sa slnečnému žiareniu. Odborníci sa zhodujú, že pekne opálená pokožka v lete si môže vyžiadať svoju daň.
Miroslave z Košíc diagnostikovali pred pár rokmi malígny melanóm, teda zhubný nádor na koži. Na kontrolu k dermatologičke išla s iným problémom. Chvíľu nato ukázala lekárke svoje znamienko, ktoré sa jej pre zmenu farby nepozdávalo.
„A potom to bolo jasné, hej. Za päť minúť mi povedali, že áno, sú tam tri malé ložiská,“ opísala bývalá onkologická pacientka Miroslava. „Veľmi som sa bála, že to nezvládnem. Proste, že ten melanóm nado mnou zvíťazí. Naozaj to bolo veľmi veľmi ťažké,“ uviedla.
Nástrahám rakoviny kože sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Petronela Mahdalová:
Ochorenie zistili Miroslave v počiatočnom štádiu a ťažkému priebehu sa jej podarilo vyhnúť.
„Buď sa volí liečba farmakologická alebo chirurgická, najčastejšie. To znamená, že tá podozrivá lézia sa vyberie, chirurgicky odstráni,“ vysvetlila dermatovenerologička z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach Barbara Ivanková.
Pozor na znamienka na koži
Odborníci apelujú na prevenciu. Dlhé opaľovanie sa na slnku či soláriá neodporúčajú. Rizikové sú podľa nich najmä svetlé fototypy ľudí.
„Obracajú sa na nás pacienti najmä naozaj v situáciách, keď už je o päť minút dvanásť,“ potvrdila manažérka Centra pomoci Ligy proti rakovine Ľubica Slatina. „Nedávajú tomu veľký dôraz, myslia si, že mne sa to nemôže stať,“ spresnila.
Pri spozorovaní zmeny znamienok treba urýchlene vyhľadať lekára. „Akákoľvek zmena, ktorá sa týka napríklad štruktúry povrchu, ohraničenia, farby alebo nejakých subjektívnych ťažkostí, pálenie, svrbenie,“ špecifikovala Ivanková.
„Melanóm patrí práve k tým najagresívnejším formám rakoviny, ak sa už prejaví v tom metastatickom štádiu,“ varovala klinická onkologička z Východoslovenského onkologického ústavu Mária Višňovská. Vysvetlila, že liečba sa odvíja od toho, ako hlboko nádor preniká do kože.
„Ak nezaznamenávame šírenie do lymfatických uzlín, tak je to ochorenie vyliečiteľné. Aj na to rozšírené ochorenie máme v súčasnosti k dispozícii aj imunoterapiu, aj cielenú liečbu,“ doplnila.
Problémom ostáva, že v niektorých prípadoch sa môže ochorenie aj po dlhých rokoch vrátiť.