V Nízkych Tatrách možno vidieť kamzíky aj v lese. Podľa niektorých odborníkov to znamená, že pôvodný tatranský druh, ktorý sa porastom vyhýba, sa skrížil s dovezenými kamzíkmi alpskými. Ochranári preto uvažujú o genetických testoch divých zvierat.
Kamzíky na vrchu Poludnica nad Liptovským Mikulášom videli bežní turisti, ale aj dlhoročný odborník na alpínske pásmo hôr. Všetkých to prekvapilo.
“Kamzík sa bojí nie že lesa, ale aj kosodreviny. Lebo za kosodrevinou môže byť predátor, pytliak. Nechápal som, čo sa stalo. Potom som ale zistil, že vlastne kamzíky sa začali rozťahovať od hlavného hrebeňa,“ ozrejmil zoológ a filmár Pavel Ballo.
V zime ich fotopasce zachytili v lese pri krmelcoch pre vysokú zver. Podľa Pavla Balla už nejde o pôvodné tatranské kamzíky, ktoré sa lesom vyhýbajú. Ale o ich krížence s dovezeným alpským druhom, ktorý naopak medzi stromami žije.
Správaniu kamzíkov v Nízkych Tatrách sa v relácii Správy venoval redaktor Milan Velecký:
“Genetika sa nemohla preonačiť za deväť, desať rokov, ale že v tom má všetko vplyv z Veľkej Fatry, kde boli dovezené kamzíky z Jeseníkov kvôli poľovným účelom. A teraz nastal mix,“ uviedol Ballo.
Kamzíky umelo presťahovali
Podľa iných odborníkov sa v okolí Chopku zachoval pôvodný druh kamzíka vrchovského tatranského. Len zmenil svoje správanie.
“Hlavný hrebeň Nízkych Tatier je veľmi intenzívne využívaný v zime aj v lete z hľadiska turistiky. Či už sa jedná o letnú turistiku, alebo sa jedná o nekontrolovaný skialpinizmus. Toto sú podľa mňa dôsledky, prečo kamzíky, pôvodom tatranské, si zvykli a našli svoj ekosystém aj v lesných biotopoch Nízkych Tatier,“ vysvetlil predseda Urbáru Vrbica Ján Mikuláš.
Tatranské kamzíky umelo presťahovali pod Chopok pred viac ako 50 rokmi. Ako genetickú rezervu, ak by ich vo Vysokých Tatrách postihla nejaká choroba. Preto je dôležité vedieť, či sa im darí aj v Nízkych Tatrách.
“Ambíciou Správy Národného parku Nízke Tatry je v spolupráci so slovenskými aj poľskými kolegami a s Technickou univerzitou vo Zvolene zistiť, či a do akej miery je populácia nášho kamzíka v Nízkych Tatrách skrížená s kamzíkom alpským,“ povedal riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Michal Babnič.
A to pravdepodobne genetickými testami z trusu či zachytenej srsti na krmelcoch.