Ruská armáda opakovane útočí na ukrajinské mestá stovkami dronov. Ukrajinská protivzdušná obrana tvrdí, že väčšinu z nich zneškodní. Bezpilotné lietadlá sa stali bežnou súčasťou vojnových správ, no odborníci upozorňujú, že ich éra ako zázračných zbraní sa končí.
Ukrajinci sa už viac ako tri roky v noci či ráno zobúdzajú za zvuku výbuchov či správ o útokoch . Drony sa stali každodennou súčasťou vojny, no zároveň aj jej slabnúcim symbolom.
„Doba, keď boli drony absolútnymi vládcami na bojisku, keď budili dojem, že dokážu úplne všetko, sa končí. Rusi a aj Ukrajinci sa snažia neustále vyrábať lepšie a lepšie drony. Takisto sa neustále snažia vytvárať lepšie a lepšie obranné systémy proti nim,“ zhodnotil bezpečnostný analytik Tomáš Visingr.
„Rovnako ako kedysi kavaléria, rímske falangy, dlhé luky či ponorky. Éra dronovej nadvlády sa skončila. Drony neboli revolúciou vo vojenstve, boli len krátkou epizódou,“ skonštatoval bývalý generál americkej armády Mark T. Kimmitt.
Reportáž o účinnosti dronov v relácii Správy :24 spracoval Michal Cimerman:
Ekonomický aspekt dronov
Na Ukrajine ich pritom denne používajú obe strany. Jedna ich vysiela v rojoch, druhá sa ich snaží zostreliť rušičkami, paľbou či autonómnymi stíhacími dronmi. No kľúčovým zostáva aj ekonomický aspekt.
„Účinnosť dronov je relatívne nízka, napríklad len jeden zo siedmich či ôsmich zasiahne svoj cieľ. Ak však vyšleme napríklad desať takých dronov, každý za tisíc dolárov, a len jeden z nich dokáže zničiť tank, ktorý môže stáť milióny dolárov, tak je finančná efektivita stále obrovská,“ uviedol Visingr.
Vojenské zbrojárske firmy po celom svete už vyvíjajú lacnejšie alternatívy obrany. Od laserov po systémy umelej inteligencie (AI), ktoré sa dokážu rozhodovať rýchlejšie než človek.
„Drony dnes majú významné miesto na bojisku a budú ho mať aj v najbližších rokoch. Ale ako to už býva pri zázračných zbraniach, ich éra býva krátka,“ povedal Kimmitt.
„Drony samé o sebe vojnu vyhrať nemôžu už len napríklad preto, že nedokážu obsadiť územie. Vojny nevyhrávajú zbrane. Vojny vyhrávajú armády a národy,“ zakončil Visingr.
A tak zatiaľ čo sa drony učia zabíjať efektívnejšie, vojny si stále pýtajú ľudí, ktorí budú ochotní zomierať.