Biely dom zverejnil 230-tisíc strán dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania vraždy lídra hnutia za zrovnoprávnenie černochov Martina Luthera Kinga. Tie obsahujú aj materiály z jeho sledovania tajnou službou, čo vyvoláva obavy, že obsahujú kompromitujúce informácie.
Zverejneniu dokumentov o vražde Martina Luthera Kinga sa v Rádiožurnále venoval redaktor Martin Rajec:
Martina Luthera Kinga zavraždil v Memphise vo veku 39 rokov v roku 1968 beloch James Earl Ray. K činu sa pôvodne priznal.
Biely dom po viac ako pol storočí prikázal zverejniť spisy z vyšetrovania. Stalo sa tak aj napriek nesúhlasu oboch žijúcich detí zavraždeného lídra hnutia za zrovnoprávnenie černochov. Obávajú sa, že pôjde o kompromitujúce informácie o ich otcovi. FBI totiž Kinga sledovala a snažila sa ho skompromitovať.
„Načasovanie zverejnenia týchto materiálov vyvoláva mnohé otázniky. Tento krok a kontroverzné posty Donalda Trumpa sú pokusom o odvedenie pozornosti od prípadu Jeffreyho Epsteina,“ zhodnotil novinár Ryan Reilly na NBC.
Trump sľuboval, že zverejní aj spisy z vyšetrovania jeho kamaráta Jeffreyho Epsteina, ktorého obžalovali zo zneužívania neplnoletých dievčat a v roku 2019 spáchal vo väzení samovraždu.
Začiatkom mesiaca ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že materiály nezverejní, čo nahnevalo aj mnohých Trumpových stúpencov.
O zverejnení dokumentov informoval redaktor Martin Rajec aj v Ranných správach: