Deti pre zábavu riskujú svoje životy na nebezpečných miestach. Často nimi bývajú aj koľajnice či vlaky. V minulosti tak prišlo o život niekoľko tínedžerov. Železnice preto apelujú na rodičov, aby sa deti počas prázdnin nehrali v blízkosti koľajiska.
Video z februára zachytáva dvoch mladíkov, ako zoskočili zo strechy nástupišťa na strechu vlaku. Po upozornení personálu zliezli a ušli. Slovenské železnice evidujú niekoľko takýchto prípadov, keď si deti chceli natočiť videá či urobiť fotky zo strechy vagóna.
„Práve tam hrozí zásah elektrickým prúdom z trakčného vedenia s napätím až 25-tisíc voltov. Elektrina si cestu nájde aj cez vzduch a nie je nutný ani fyzický kontakt,“ upozornila manažérka komunikácie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Lucia Lizáková.
Reportáž o nebezpečnej kratochvíli s vlakmi do Správ spracovala redaktorka Rebeka Filandová:
„Mali sme prípad chlapca, ktorý vyliezol na železničný vozeň, kde si chcel v podstate urobiť iba obyčajnú fotografiu. Tam ho ale zasiahol silný elektrický prúd, ktorý mu spôsobil popáleniny na 80 percentách tela a následne týmto zraneniam v nemocnici podľahol,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru SR Peter Habara.
Koncom minulého roka prišli v Rakúsku o život dvaja českí mladíci. Viezli sa na streche idúceho vlaku. Neskoro si všimli nadchod. Zraneniam podľahli. Polícia sa s takzvaným trainsurfingom stretáva aj na Slovensku.
„Je to trend, ktorý momentálne figuruje najmä medzi mládežou, kde sa deti vyštverajú na železničný vozeň. Tam sa snažia robiť fotografie, alebo naskočia už na idúci vozeň, a v podstate ich potom vešajú na sociálne siete,“ opísal Habara.
Zodpovednosť nesú rodičia
Psychológ vysvetľuje, že deti v citlivom veku, keď ešte nemajú dostatočne vyvinutý mozog, nedokážu vyhodnotiť riziká a následky nebezpečných situácií. Zodpovednosť preto nesú rodičia.
„Rodič musí mať prehľad o tom, kde dieťa trávi čas, akým spôsobom sa hrá, práve kvôli tomu, aby to dieťa dokázal usmerniť a dokázal zabezpečiť, že dieťa bude v bezpečí,“ uviedol psychológ a zakladateľ poradne IPčko.sk Marek Madro.
Železnice, polícia aj psychológovia vyzývajú rodičov a deti, aby sa zabávali iba na bezpečných miestach a nevyhľadávali rizikové aktivity pri koľajniciach.
„Vlak nie je auto a nedokáže rýchlo zastaviť. Jeho brzdná dráha môže dosiahnuť aj viac ako jeden kilometer,“ upozornila Lizáková.