Pre ľudí narodených v roku 1967 a neskôr platia nové pravidlá pre výpočet dôchodkového veku. Po novom ho vyhláškou určuje ministerstvo práce.
Znamená to, že penzijný vek pre narodených v 1967 je 64 rokov a jeden mesiac. Pre ženy s jedným dieťaťom je to 63 rokov a sedem mesiacov.
Na porovnanie, o rok skôr narodení muži majú dôchodkový vek 64 rokov, pri ženách s jedným dieťaťom je to 63 rokov a šesť mesiacov.
Pre mužov, ktorí majú tento rok 60 rokov platí, že budú pracovať ešte tri roky a desať mesiacov, ženy s jedným dieťaťom tri roky a štyri mesiace.
Ministerstvo práce už skôr pripustilo možnosť opätovného zastropovania dôchodkového veku pre niektorých pracujúcich.
Odchodu do dôchodku sa v relácii Správy venoval redaktor Radoslav Šebo:
V minulosti bol vekový strop pre odchod do dôchodku stanovený v ústave. Bolo to 64 rokov. V súčasnosti sa dôchodkový vek viaže na tzv. strednú dĺžku života. Ide o štatistický údaj, na základe ktorého ministerstvo práce určuje tzv. všeobecný dôchodkový vek.
“Od roku 2025 nastala zmena a vek odchodu do dôchodku sa naviazal na strednú dĺžku života pre ročníky 1967 a mladšie,“ ozrejmil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Kategorizácia podľa typu povolania
Odchod do dôchodku pre ľudí narodených v 1967 je 64 rokov a jeden mesiac. Niektorí však môžu ísť do dôchodku aj skôr, podľa toho, či a koľko mali detí.
“Za každé vychované dieťa sa toto obdobie skracuje o šesť mesiacov. Pokiaľ ide o tri deti a viac, je to teda o 18 mesiacov,“ vysvetlil Kontúr.
Neskôr narodení si na svoj dôchodkový vek budú musieť počkať. “Tento bude známy každoročne, takisto bude určený vyhláškou podľa štatistického parametra strednej dĺžky života,“ uviedol odborník na penzie Igor Horváth.
Súčasné nastavenie dôchodkového veku je podľa odborníka na dôchodky lepšie tak pre udržateľnosť verejných financií, ako aj dôchodkového systému. Vláda však zvažuje návrat k dôchodkovému stropu a v tejto súvislosti aj kategorizácii podľa typu povolania, aká je napríklad aj v susednej Českej republike.
“Ľudia, ktorí pracujú fyzicky, manuálne, pod extrémnym teplom, chladom a vibráciami, by mohli mať odchod do dôchodku skorší,“ povedal Horváth.
Zvárači či hutníci môžu odísť do penzie v Českej republike aj o päť rokov skôr. Tejto skupine ľudí však zvýšili odvody o päť percentuálnych bodov. Ani na Slovensku by podľa rezortu práce nebol skorší odchod do dôchodku zadarmo.
“Z tejto zásady vychádzame, že minimálne pre manuálne práce, pre ľudí, ktorí ťažko pracujú, by ten dôchodkový strop mal byť zavedený ako prvý,“ vyhlásil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Ministerstvo plánuje podrobnosti predstaviť na jeseň.