Prezident USA Donald Trump v stredu (23. 7.) predstavil rozsiahly nový plán pre globálnu dominanciu Ameriky v oblasti umelej inteligencie (AI). Navrhuje v ňom obmedziť environmentálne predpisy s cieľom urýchliť výstavbu superpočítačov s umelou inteligenciou. Zároveň chce podporiť predaj technológií umelej inteligencie vyrobených v USA doma aj v zahraničí.
Trumpov „akčný plán pre umelú inteligenciu“ zahŕňa mnohé z myšlienok, ktoré vyjadrili lobisti technologického priemyslu a investori zo Silicon Valley. Tí vlani podporili jeho volebnú kampaň, uviedla agentúra AP.
„Amerika sa musí opäť stať krajinou, kde sú inovátori odmeňovaní zelenou, nie škrtení byrokraciou,“ povedal Trump v prejave. Vystúpil s ním na podujatí o umelej inteligencii vo Washingtone.
Trumpov plán uprednostňuje inovácie a zavádzanie umelej inteligencie a nalieha na odstránenie akýchkoľvek prekážok, ktoré by mohli spomaliť jej zavádzanie v rôznych odvetviach a vláde.
Prezident uviedol, že politika krajiny bude „robiť všetko, čo je potrebné na to, aby sme sa stali svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie“. Plán má tiež za cieľ zabrániť vláde v uzatváraní zmlúv s technologickými spoločnosťami, pokiaľ nezabezpečia, aby ich systémy boli úplne objektívne a bez ideologických zaujatostí.
Popredné modely umelej inteligencie v krajine by mali chrániť slobodu prejavu a byť „založené na amerických hodnotách“. Nedefinuje ale, ktoré hodnoty by mali zahŕňať.
Tri výkonné nariadenia
Trump v prejave uviedol, že bol šokovaný, keď sa dozvedel o energetických nárokoch AI. „Keď som počul, čo naozaj potrebujete, povedal som, že si zo mňa robíte žarty- Dvojnásobok toho, čo teraz vyrábame na všetko,“ poznamenal. Dodal, že „raz mi to budete musieť všetko vysvetliť“.
Mal by sa tiež podľa neho zmeniť názov AI (umelá inteligencia, Artificial Intelligence), pretože sa mu nepáči. „Nemôžem to vystáť… Mali by sme zmeniť názov… Myslím to vážne,“ zdôraznil v prejave.
Trump podpísal tri výkonné nariadenia týkajúce sa jeho plánu pre umelú inteligenciu. Prvým je pokus o urýchlenie vydávania povolení pre dátové centrá umelej inteligencie, aby sa mohli rýchlejšie vybudovať.
Druhým výkonným nariadením sa podporuje export amerických modelov umelej inteligencie do zahraničia s cieľom „zabezpečiť dominanciu amerických modelov umelej inteligencie v budúcnosti“.
Posledným nariadením je zbaviť sa „woke“ AI, teda zabezpečiť, aby modely umelej inteligencie propagované federálnou vládou boli „ideologicky neutrálne,“ citovala stanica Sky News.
O vedúce postavenie v oblasti AI bojujú USA a Čína. S cieľom spomaliť vzostup Číny americké vlády v posledných rokoch čoraz viac obmedzujú vývoz high-tech produktov do Číny. Koncom januára Trump oznámil vytvorenie nadnárodného spoločného podniku (joint venture) s názvom Stargate zameraného na umelú inteligenciu.