Európska únia a Japonsko budú pokračovať v posilňovaní spolupráce najmä v obrane a bezpečnosti, ale aj v ekonomických vzťahoch. Po skončení stredajšieho (23. 7.) samitu v Tokiu sa na tom zhodli japonský premiér Šigeru Išiba s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Antóniom Costom.
Podľa von der Leyenovej budú obe strany viac spolupracovať aj v boji proti hospodárskemu nátlaku a pri riešení nekalých obchodných praktík. „Veríme v globálnu konkurencieschopnosť a tá by mala byť na prospech pre všetkých,“ vyhlásila šéfka EK.
Európska únia sa snaží už niekoľko mesiacov dosiahnuť uzavretie obchodnej dohody s USA. Ak sa tak nestane, od 1. augusta začnú podľa oznámenia prezidenta Donalda Trumpa platiť 30-percentné clá na dovoz z Európskej únie do Spojených štátov.
Nasledujú rokovania s Čínou
Náročné rokovania čakajú predstaviteľov Únie aj vo štvrtok (24. 7.), keď sa v Pekingu uskutoční summit medzi EÚ a Čínou.
Zatiaľ čo s Japonskom má EÚ veľa spoločného, v prípade Číny ide o pravý opak. Podľa niektorých expertov je vôbec úspechom, že sa podobný summit koná. Výsledkom stredajšieho rokovania je aj spoločné vyhlásenie. V prípade štvrtkového summitu v Pekingu sa s ničím podobným nepočíta.
„Japonsko je najbližším partnerom EÚ v Indo-pacifiku,“ uviedol Costa pri spoločnom vystúpení s japonským premiérom.
„Naše partnerstvo s Japonskom nie je len strategické. Je založené na zdieľaných zásadách a spoločnej vízii. Je zakorenené v našom rešpekte k demokracii, ľudským právam a medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách a multilateralizme,“ dodal.
Costa doplnil, že na rokovaní sa zamerali najmä na posilnenie tohto partnerstva v troch kľúčových oblastiach: bezpečnosť a obrana, multilateralizmus a obchod a ekonomická bezpečnosť.
Vzťahy medzi EÚ a Japonskom sú založené na dohode o strategickom partnerstve a dohode o voľnom obchode, ktoré sú v platnosti od roku 2019. Európska únia a Japonsko spoločne vytvárajú takmer štvrtinu celosvetového hrubého domáceho produktu (HDP). Zabezpečujú tiež 20 percent svetového obchodu s tovarom a službami.