Britský denník Guardian upozorňuje, že hoci cenzúra bola v Rusku oficiálne zrušená v roku 1990, dnes opäť naberá na obrátkach. Pre publikovanie nevhodného obsahu dokonca hrozí vydavateľom kníh väzenie. Mnohí sa snažia prežiť a tak hľadajú nové témy ako formu prežitia v totalitnej dobe.
Guardian vysvetľuje, že situácia sa dramaticky zmenila po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a po tom, čo LGBT+ komunitu v Rusku označili za extrémistické hnutie.
V máji zadržali v Moskve desať ľudí z vydavateľstva Eksmo, ktoré je najväčším v krajine. Trom z nich teraz hrozí až dvanásť rokov väzenia, pričom dôkazovým materiálom v prípade vedenom proti nim je kniha o ľúbostnom príbehu dvoch gayov.
Cenzúra v Rusku sa v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Katarína Ulická:
Britský denník vysvetľuje že homosexualita nie je zďaleka jedinou témou, ktorú Kremeľ v literatúre považuje za poburujúcu. Medzi tabu témy patrí aj porovnávanie stalinizmu s nacizmom, kritika ruskej pravoslávnej cirkvi a samozrejme akékoľvek nie dostatočne vlastenecké pohľady na vojnu na Ukrajine.
Najnovšie sa do zoznamu zakázaných pridali aj knihy „podporujúce“ život bez detí. K obmedzovaniu slobody prejavu prispievajú aj samotní čitatelia – informátori, ktorí zverejňujú nevhodné pasáže na sociálnych sieťach.
Autor článku konštatuje, že v krajine, akou je Rusko, nejde o nič prekvapivé. V štáte bez demokratických mechanizmov je nahlásenie niečoho nevhodného jediným spôsobom, ako sa jednotlivec môže zúčastňovať na verejnom živote.