Na hlavný obsah

Infektológ varuje pred jesennou a zimnou vlnou ochorenia COVID-19: Vakcíny na nový variant však nemáme, vláda ich stopla

Nový variant je podľa odborníka infekčnejší, ale menej smrteľný.

vakcína proti covidu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Infektológ varuje pred jesennou a zimnou vlnou ochorenia COVID-19. Vakcíny na nový variant však nemáme. Vláda ešte v apríli zastavila odoberanie ďalších očkovacích látok proti COVID-u. Čaká na analýzu mRNA vakcín od Slovenskej akadémie vied. Spochybnil ich vládny splnomocnenec Peter Kotlár.

Infektológ Peter Sabaka hovorí, že COVID-19 zmutoval a nakaziť sa ním môžu aj tí, ktorí ochorenie prekonali pred rokom. Varuje, že na jeseň bude ďalšia vlna naberať na sile a v zime udrie.

„Väčšina ľudí ju pocíti len ako drobnú nepríjemnosť. Ale tí najzraniteľnejší, polymorbídni pacienti a ťažko chronicky chorí môžu byť v ohrození života. V nemocniciach už pribúdajú prví pacienti,“ upozornil prednosta Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Peter Sabaka.

„Postupne zachytávame zvyšujúci sa trend výskytu pacientov s COVID-19 s tým, že momentálne nám ležia dvaja pacienti s COVID-19 vo vyššom veku s veľkým množstvom ďalších diagnóz,“ povedal zástupca prednostu Kliniky infektológie v Košiciach Martin Novotný.

„Aktuálne nie je na oddelení infektológie hospitalizovaný žiadny pacient s ochorením COVID-19. Zvýšený výskyt ochorenia očakávame na jeseň,“ uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

Vakcínam a novej vlne COVIDu-19 sa v relácii Správy venovala redaktorka Veronika Britaňáková:

Zdroj: STVR

Najnovší variant je infekčnejší

Najnovší variant je podľa odborníka infekčnejší, ale menej smrteľný. „Prejavuje sa to hlavne tým, že vás silno škriabe v hrdle. Volá sa to, mať žiletky v hrdle. Samozrejme, nie každý, kto je nakazený,“ ozrejmila Maťašeje.

Hoci sa podľa lekárov zatiaľ nič dramatické nedeje, infektológ kritizuje zanedbávanie prevencie. Najmä zdravotníci a rizikoví pacienti by mali mať podľa Petra Sabaku možnosť zaočkovať sa novou vakcínou.

Nákup nových vakcín, ktoré sú upravené tak, aby fungovali aj proti novému variantu koronavírusu však vláda stopla. A to dovtedy, kým Slovenská akadémia vied (SAV) nedokončí analýzu vakcín.

„Ak sa nebudú mať možnosť očkovať rizikoví seniori, tak ich budeme zbytočne vystavovať riziku komplikácií a smrti a vynakladať stovky až tisíce eur na ich liečbu,“ vyjadril sa Sabaka.

„Ministerstvo zdravotníctva je pripravené chrániť zdravie občanov Slovenskej republiky a má zabezpečené dostatočné množstvo vakcín proti COVID-19,“ vyhlásila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Veronika Daničová.

„Vakcíny, ktoré sa používajú v roku 2024 a 2025 sú, povedzme, okolo 30-percent účinné. V tom zmysle, že ľudia, ktorí detegovali COVID-19 nad 18 rokov, sa menej dostanú k lekárom oproti tým, čo neboli zaočkovaní. V prípade nad 65 rokov je 50-percentná šanca a menšia šanca, že sa dostanú do nemocnice ako chorí,“ uviedol riaditeľ Ústavu molekulárnej biológie SAV Imrich Barák.

Slovenská akadémia vied by mala analýzu vakcín ukončiť o pár dní. Či rezort následne nakúpi novšie vakcíny, sme sa nedozvedeli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko