Klimatická zmena sa radikálne prejavuje aj na zdraví stromov. Nemecko hlási enormný úbytok veľkých stromov, a tým aj zmenšovanie lesov. Majú to na svedomí dlhotrvajúce suchá. Lesné úrady vo všetkých spolkových krajinách preto investujú veľa peňazí do zalesňovania, aby udržali zelené pľúca Zeme pri živote.
Meteorológovia registrujú nielen rekordné zrážky a storočné vody, ale aj dlhotrvajúce sucho, ktoré spôsobuje veľké problémy. Každý rok pritom prináša extrémne výkyvy počasia.
Podľa správy európskej klimatickej služby Copernicus bol rok 2024 v Európe najteplejším od začiatku vedenia záznamov. Hoci navonok pôsobia lesy v Nemecku romanticky, enormným suchom sa menia. Lesníci preto bijú na poplach.
Zdraviu stromov v nemeckých lesoch sa v Aktuálne :24 venoval redaktor Tibor Macák:
„Niektoré stromy to nezvládli. Ide pritom o duglasku, vhodnú na zalesňovanie, ktorá však vyschla pre dlhotrvajúce sucho. Dnes je náročné vysádzať v lese nové stromy. Ak je sucho príliš dlho, nové stromy jednoducho nerastú a nedokážu ani zatlačiť korene hlboko do zeme, v dôsledku čoho odumierajú,“ priblížil lesník Marko Richter.
Lesník Marko Richter z Maintalu pri Frankfurte nad Mohanom a jeho tím vynaložili veľa práce a peňazí na zalesňovanie po tom, ako veľa veľkých stromov vyschlo a museli ich vyrúbať. Ale ani tie menšie nedokážu prežiť suché počasie bez následkov. Málo dažďa totiž znamená aj raj pre škodcov.
„Stromy poškodilo sucho natoľko, že sa už nedokázali brániť proti masám chrobákov, takže jednoducho odumierajú. Kombinácia sucha s chrobákmi spôsobila, že tu vyschlo veľké množstvo stromov,“ uviedol.
Lesy tvoria v Nemecku asi 32 percent celkovej plochy krajiny. Za neoficiálny národný strom považujú Nemci dub pre jeho nezlomnosť a silu.