Zástupcovia členských štátov Európskej únie (EÚ) vo štvrtok (24. 7.) podporili protiopatrenia na americký tovar v hodnote 93 miliárd eur. Odvetné clá by sa mohli uložiť, ak sa EÚ nepodarí dosiahnuť obchodnú dohodu s USA. Rokovania s americkou administratívou sa doteraz neskončili, v prípade ich neúspechu zavedú Spojené štáty od 1. augusta 30-percentné clá na tovary z EÚ.
Protiopatrenia zo strany EÚ by potom mali začať platiť čiastočne od 7. augusta, čiastočne o mesiac neskôr. Hovorca Európskej komisie Olof Gill vo štvrtok opätovne potvrdil, že prioritou EÚ sú rokovania s USA, ktoré sa konajú na technickej aj politickej úrovni. Únia je však podľa neho pripravená na všetky scenáre.
Hlasovanie o protiopatreniach sa uskutočnilo vo štvrtok predpoludním v poradnom výbore EK, ktorý rozhoduje o clách. Zasadajú v ňom zástupcovia členských štátov. Formálne je však potrebné, aby rozhodnutie schválila ešte Európska komisia.
Tá by tak podľa hovorcu komisie mala urobiť dnes popoludní, v piatok potom bude predpis zverejnený v Úradnom vestníku EÚ. Žiadne ďalšie protiopatrenia teraz Európska komisia do 1. augusta neplánuje, dodal Gill.
„Európska únia naďalej intenzívne rokuje so Spojenými štátmi (…) zameriavame sa na nájdenie dojednaného výsledku (…) domnievame sa, že takýto výsledok je na dosah,“ uviedol hovorca. Na otázky, či sa už čaká len na finálne potvrdenie dohody zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale neodpovedal.
EÚ a USA smerujú k dohode
Denník Financial Times a agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje diplomatické zdroje napísali, že Európska únia a USA smerujú k dohode o 15-percentnej základnej colnej sadzbe. Británia si v máji vyjednala desaťpercentné clo, Japonsko tento týždeň práve pätnásťpercentné.
Európska únia prijala už v apríli prvý balík opatrení proti americkým clám na oceľ a hliník za 21 miliárd eur. Následne ho ale odložila o 90 dní, čo znamenalo do 14. júla. Predsedníčka EK však nakoniec oznámila, že platnosť týchto protiopatrení bude odložená až do začiatku augusta, práve aby bol priestor na ďalšie rokovania.
Pripravoval sa tiež druhý balík protiopatrení za 72 miliárd eur, o ktorom členské štáty rokovali v posledných dňoch. Teraz sa Európska komisia rozhodla pre zjednodušenie spojiť všetky odvetné protiopatrenia do jediného balíka, teda pre americký tovar v celkovej hodnote 93 miliárd eur.
V rámci pôvodného prvého balíka bruselské médiá už skôr informovali o uvalení 25-percentného cla na širokú škálu vývozov z USA. Na niektoré tovary, ako sú napríklad diamanty, by sa však vzťahovalo nižšie clo vo výške 10 percent.
Poľnohospodárske výrobky i spotrebiče
Medzi tovarom je množstvo poľnohospodárskych produktov, ako sú hydina, hovädzie mäso, ovocie, obilniny ako pšenica, jačmeň a ovos či rastlinné oleje, kukurica, ryža a pomarančový džús. Medzi ďalšie tovary patria domáce spotrebiče, ako sú umývačky riadu a vysávače, či hygienické potreby.
Pôvodne druhý balík sa podľa agentúry Reuters zameriava na 6,4 miliardy eur agropotravinárskych produktov a 65,8 miliardy eur priemyselných tovarov. Aká by mala byť pri nich výška ciel, nebolo jasné. Špekulovalo sa však o 30 percentách v reakcii na rovnakú hodnotu ciel zo strany USA.
Priemyselný tovar v balíku zahŕňa lietadlá a letecké časti, automobily a autodiely, stroje, chemikálie a plasty, zdravotnícke pomôcky a elektrické zariadenia. Potravinový tovar potom zahŕňa bourbón, ďalšie liehoviny, víno, hospodárske zvieratá, včely, tabak a krmivo pre domáce zvieratá.