Leto so sebou prináša nielen oddych, ale aj riziká, ktoré si často neuvedomujeme. Jedným z nich sú parazity, ktoré si môžeme nevedomky priniesť z dovolenky v zahraničí.
„Niektoré parazity sa môžu v tele človeka udržiavať roky bez výrazných príznakov. Napríklad pri echinokokoch dá o sebe ochorenie niekedy vedieť až po desiatich až 15 rokoch,“ upozornil v relácii Aktuálne :24 vedúci úseku parazitológie v laboratóriách Medirex Vojtech Boldyš.
Najčastejším spôsobom nákazy je podľa odborníka kontakt s kontaminovanou pôdou, surovými potravinami alebo sladkovodnými živočíchmi.
„Ľudia by si mali dávať pozor najmä na chôdzu naboso v tropických oblastiach, konzumáciu surových rýb a kúpanie v stojatých alebo prehrievaných vodách,“ povedal Boldyš. Slaná voda v mori je z tohto pohľadu bezpečnejšia, no riziko prichádza najmä zo sladkovodných zdrojov a termálnych jazier.
Niektoré parazity, ako napríklad spomínané echinokóky, môžu v tele vytvárať cysty, ktoré pripomínajú nádorové ochorenia.
„Pacient o infekcii často ani netuší, až kým sa nezačne zhoršovať jeho zdravotný stav. Môže viesť napríklad k poškodeniu pečene či iných orgánov. V prípade prasknutia cysty hrozí rozšírenie infekcie do celého tela,“ dodal Boldyš. Práve preto je včasná diagnostika a liečba mimoriadne dôležitá.
Príznaky nákazy
Ak sa u človeka prejavia príznaky ako dlhodobé hnačky, horúčky, zväčšené lymfatické uzliny či problémy s dýchaním, mal by navštíviť lekára a nechať sa otestovať. Parazity sa dajú diagnostikovať prostredníctvom biologických vzoriek v špecializovaných laboratóriách. Liečba síce existuje, no nie vždy je jednoduchá. Niektoré prípady si vyžadujú kombináciu liekov alebo dokonca chirurgický zákrok.
Prevencia je však podľa Boldyša kľúčová. „Dôležité je dodržiavať základné hygienické zásady, piť balenú vodu, vyhýbať sa surovým jedlám a v rizikových oblastiach používať repelenty či moskytiéry,“ poradil.
Zároveň odporučil pred cestou overiť zdravotné riziká v cieľovej destinácii a zvážiť aj profylaktickú liečbu proti malárii. Zdôraznil tiež, že parazitárne ochorenia môžu byť síce zriedkavé, ale ich následky môžu byť vážne a dlhodobé.