Na hlavný obsah

Medu bude tento rok výrazne menej, slabú sezónu hlásia včelári naprieč Slovenskom

Podpísalo sa na tom počasie, aj rekordné úhyny včiel.

Včelár z Chvojnice Vladimír Ridzoň.
Včelár z Chvojnice Vladimír Ridzoň. Foto: STVR

Medu je tento rok výrazne menej. Slabú sezónu a znášky hlásia včelári naprieč Slovenskom. Podpísalo sa na tom počasie, aj rekordné úhyny včiel.

Tie počas uplynulej zimy u nás dosiahli historicky najvyššiu úroveň, a to viac ako 20 percent. Sladká pochúťka priamo od včelárov sa rýchlo míňa. Nižšia ponuka môže mať dosah aj na ceny.

Viacerí včelári v okolí Nitry už ukončujú sezónu. Včely totiž nemajú z čoho nosiť nektár a to, čo doniesli doteraz, patrí k najnižším výnosom za posledné desaťročie.

„Jar bola dosť studená aj upršaná. Znášky z repky a z agátu boli veľmi biedne. A aby nás príroda udržala v napätí, teraz, keď kvitli lipy, bolo značne sucho, takže aj tá znáška z líp je podpriemerná. Tí, čo majú v blízkosti slnečnicu, tak aspoň ona im zachráni sezónu. Ja to šťastie nemám,“ priblížil včelár z Nitry Marek Urban.

Slovenskému medu sa v relácii Aktuálne :24 venovali redaktorky Vanda Pittnerová a Jana Obrancová:

Zdroj: STVR

Posledný med už vytočil aj včelár z Chvojnice pri Prievidzi Vladimír Ridzoň. „Mám výpadok prvého jarného, kvetového medu. Medovica bola krásna, ale nebolo jej veľa a momentálne už pripravujem včely na zimu. Ja osobne som med ani neponúkal, vyslovene iba svojim známym, čo tradične odo mňa berú medy, lebo nemám čo nazvyš ponúkať,“ povedal.

Zlá sezóna je aj na Zemplíne

O najhoršej sezóne za 30 rokov hovorí aj Valentín Ličko zo Zemplína. Predsedá aj miestnemu zväzu včelárov. Situácia je vraj zlá naprieč regiónom.

„Keď som sa pýtal včelárov, že nech zodvihne ruku ten, kto je spokojný s touto sezónou, na mňa pozreli, že čo ja od nich chcem. Keď som sa potom spýtal, že kto je spokojný aspoň na polovicu, tak sa prihlásil jeden zo sto včelárov. Takže Michalovce sú slabé ohľadom medu,“ povedal Valentín Ličko.

Najväčší záujem o med je v zime a pred Vianocami. Včelári sa však zhodujú, že mnohým dovtedy zásoby ani nevydržia. S nízkou ponukou bude zrejme rásť aj cena. „Predpokladáme, že sezóna bude trochu drahšia, že ten med určite pôjde hore,“ uviedol Vladimír Ridzoň.

Produkcia medu slovenskej spotrebe nestačí ani v tých najlepších včelárskych rokoch. Med preto musíme každoročne aj dovážať. Prúdi k nám najmä z okolitých krajín, ale tiež z krajín Južnej Ameriky či Ázie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko