Na hlavný obsah

Mladí ľudia si čoraz častejšie dávajú prestávky od sociálnych sietí a digitálnych zariadení. Ich počet sa zdvojnásobil

Snažia sa tým chrániť svoje duševné zdravie.

Mladí ľudia si čoraz častejšie dávajú prestávky od sociálnych sietí a digitálnych zariadení. Ich počet sa zdvojnásobil
Ilustračná snímka ľudí s mobilnými telefónmi. Foto: Unsplash

Stále viac mladých ľudí si dobrovoľne dáva prestávky od sociálnych sietí a digitálnych zariadení. Chcú tak chrániť svoje duševné zdravie a osobnú bezpečnosť. Podľa medzinárodného výskumu spoločnosti GWI sa takto správa takmer polovica tínedžerov vo veku dvanásť až 15 rokov.

Štrnásťročný Johnny Cully je z rakúsko-slovenskej rodiny. Keď nedávno v škole písali esej o vplyve mobilov na tínedžerov, uvedomil si, s čím bojuje aj on sám. „Som nervóznejší, reagujem agresívnejšie aj na bežné situácie, na hlúposti. Mobil odpútava moju pozornosť najmä, keď sa musím učiť. Preto sa ho snažím dať mimo izby,“ hovorí,

Jeho mama už zistila, že zákazy nefungujú. „Snažím sa mu pomôcť tým, že som ho nahlásila na zopár poobedňajších krúžkov. Našiel si tam kamošov, preferuje šport. Cez víkendy robíme veľa výletov s deťmi,“ vysvetľuje jeho mama Susanne.

Detoxu tínedžerov sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Tamara Lištiaková:

Zdroj: STVR

Sociálne siete a internet podľa odborníkov dávajú pocit rýchlych odmien. V mozgu sa napríklad pri získaní „lajkov“ pod statusom vyplavuje hormón šťastia dopamín, podobne ako pri užívaní drog.

Rastúci počet

Kým v roku 2022 sa snažilo obmedziť čas strávený pred obrazovkami 18 percent tínedžerov, v tomto roku to bolo vyše dvojnásobne viac. To sú zistenia medzinárodného prieskumu spoločnosti na výskum mediálneho prostredia GWI. Zapojilo sa doň 20-tisíc respondentov z radov mladých a rodičov.

„Veľmi pomáha rovesnícke spoluodhodlanie, možno formou nejakých výziev. Vtedy sú deti posilnené tým, že sa im to asi podarí, keď sú v tom viaceré,“ objasňuje školská psychologička Michaela Artemiou.

U niektorých tínedžrov je podľa expertov detox od sociálnych sietí aj formou akejsi revolty proti nadnárodným firmám, ktoré na ich závislosti zarábajú.

Odborníci majú rôzne názory na to, kedy dať deťom mobil s neobmedzeným prístupom na internet. Platí však jednoduché pravidlo. Vtedy, keď ste vy aj oni pripravení na to, že budú vystavení nebezpečnému obsahu, aj tomu pre dospelých.

„Naši starší gymnazisti, ktorí končia školu, najmä ak si sami prešli niečím psychicky náročným v ich predchádzajúcich rokoch, sami hovoria, že keby to bolo na nich, sami sebe by smartfóny s prístupom na internet nedali možno ani v 15 rokoch,“ dodáva Artemiou.

Ak aj rodičia podľahnú tlaku svojich detí, podľa psychologičky by ich mali upozorniť na riziká a čo najviac sa s nimi rozprávať o tom, aký obsah vidia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko