Na hlavný obsah

Na Dolnom Zemplíne nájdete najnižšie položené miesto na Slovensku: Je zaujímavé aj bohatou históriou

Nachádza sa tam kamenný chrám s bohatou históriou.

Na Dolnom Zemplíne nájdete najnižšie položené miesto na  Slovensku: Je zaujímavé aj bohatou históriou
Kostol sv. Joachima a sv. Anny. Foto: STVR

Na Dolnom Zemplíne, pri malej dedinke Klin nad Bodrogom, sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku. Zaujímavé však nie je len týmto faktom, ale aj bohatou históriou.

Má o viac ako dvetisícpäťsto metrov menej ako Gerlachovský štít. Výškomer tu ukazuje len 94 metrov nad morom. „Už sme si zvykli, že sem chodia turisti, minule som narátal 88 motorkárov,“ prezradil starosta obce Klin nad Bodrogom Ján Iski.

Toto miesto v súčasnosti symbolicky označuje kamenný stĺp. V skutočnosti sa najnižší bod na Slovensku nachádza na brehu rieky Bodrog zhruba dva kilometre týmto smerom. Toto miesto však pre peších prístupné nie je. „Malo by to byť v tých častiach, tuto neďaleko od nás, smerom na Boršu pri rieke,“ povedal Iski.

To, že najnižšie miesto sa nachádza práve tu, nie je náhoda. Súvisí to s existenciou takzvaného Panónskeho bazéna, respektíve Panónskej panvy.

„Súvisí to predovšetkým s tektonikou a výrazným poklesávaním v tejto oblasti. Pokles, ktorý je tam tak výrazný, je kompenzovaný výzdvihmi na opačnej strane,“ vysvetlil riaditeľ Ústavu geovied Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Jacko.

Zaujímavosti z najnižšieho miesta na Slovensku priniesol v relácii Aktuálne :24 redaktor Ondrej Behún:

Zdroj: STVR

A teda pohoriami na severe. Okolie miesta je z geologického hľadiska mimoriadne zaujímavé. „Vidíme stret viacerých zlomových línií. Možno ich opticky neuvidíme, ale veľmi pekne sú zvýraznené práve riečnymi tokmi. Máme tu najnižší bod a je veľmi krásne vidieť, že je tu stret viacerých zlomových systémov, ktoré sú tiež významným dôvodom toho, že tu dochádza práve k subsidencii,“ pokračoval Jacko.

A teda k poklesu väčšej časti zemského povrchu. A táto oblasť neustále klesá. „Máme tam zachytené komplexný sled vrstiev od posledného zaľadnenia, čo je zhruba 11 700 rokov. Vidíme, že táto oblasť poklesávala za toto obdobie o osem až desať metrov, čo vôbec nie je málo. Tie dáta, ktoré máme poukazujú na permanentný pokles. Hovorí to o tom, že naša planéta je neustále v nejakom procese,“ ozrejmil Jacko.

Oblasť je zaujímavá aj historicky

Oblasť nie je zaujímavá len geologicky, ale aj historicky. Hneď vedľa sa nachádza kamenný chrám s bohatou históriou. Pri povstaniach bol viackrát poškodený a v čase si ho striedali reformovaní a katolícki veriaci. Spustol z viacerých dôvodov. Aj preto, kde sa nachádza.

„Blízka rieka Bodrog a jej časté záplavy spôsobovali to, že stavba degradovala a nebolo možné ju obnoviť do požadovaného stavu. Zo štátnej moci bola stavba v roku 1907 úplne uzavretá a prakticky tento stav je dodnes,“ uviedol historik Vavrinec Žeňuch.

Kostol sv. Joachima a sv. Anny je, celkom logicky, najnižšie položenou sakrálnou stavbou na Slovensku a nachádza sa netypicky mimo dediny. Aj za to môže voda, nespútaný živel, ktorý túto oblasť v minulosti potrápil veľkými záplavami.

„Preto je stavba ako keby 200 metrov od dedinky, lebo bolo potrebné odpáliť až 16 domov, respektíve úplne ich zbúrať, zničiť a dedinku posunúť viac do vnútrozemia, ďalej od rieky. Kostolík ostal úplne na periférii a ako keby úplne v zabudnutí,“ povedal Žeňuch.

„Posilnili hrádzu, už teraz nám veľká voda nehrozí,“ skonštatoval Iski.

Obec chce zriadiť ubytovanie

Obec plánuje na mieste postaviť nový altánok a v spolupráci s prípadným investorom by chcela zriadiť v blízkosti aj turistické ubytovanie. V každom prípade, okolitá príroda, história regiónu a geologická zaujímavosť už teraz priťahujú mnohých.

„Je to vec, ktorá je z tohto pohľadu zaujímavým fenoménom. Otázka je, do akej miery dokážeme spropagovať práve tieto veci, ako informovať širokú verejnosť, aby tam prišla, aby sa zaujímala práve aj o to, akým spôsobom vlastne celý ten priestor vznikal,“ dodal Jacko.

„Aj tým, že aká je dedinka, má vlastné fungovanie, tým že je to najnižší bod Slovenska, tak sa oplatí navštíviť,“ uzavrel Žeňuch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny