V Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade rastie hudobná stavba storočia – svätovítsky organ. Už osem rokov sa naň zbiera celý národ. Suma sa vyšplhala na 110 miliónov českých korún (takmer 4,5 milióna eur). Jeho inštaláciu v katedrále nakrúcal štáb STVR.
Hustý les píšťal zakrýva v západnej lodi chrámu svätého Víta lešenie. Už pár mesiacov za ním vzniká monumentálna 45-tonová stavba hudobnej katedrály uprostred tej kamennej.
„Organ vyrobili v španielskej Barcelone. Vozili ho sem po častiach. Diely sa tam ťahali žeriavom,“ priblížil predseda Nadačného fondu svatovítske varhany Vojtěch Mátl.
Po schodoch sme vystúpili do priestoru a uličiek, ktorými bude organista chodievať na svoje pracovisko. Hrať bude otočený chrbtom k oltáru.
„Drevené krabice sú pedálové píšťaly, ktoré budú vydávať najhlbšie tóny. Sú vodorovné, aby sa sem vošli. Nad nami sú vešiaky, do ktorých sa budú od budúceho týždňa osádzať veľké píšťaly. Tie budú visieť nad našimi hlavami do výšky dvanástich metrov na kraji,“ uviedol organológ Pražskej arcidiecézy Štěpán Svoboda.
„Všetko je veľmi zložité. Nábytok, mechanika, ide o jemnú komplikovanú prácu,“ uviedol remeselník z Barcelony Salva.
Na inštaláciu Svätovítskeho organu sa pre Správy bola pozrieť redaktorka Katarína Vítková:
Viac druhov drevín z rôznych miest
Rezonančné drevo nesmie mať jediný uzol. Je vybrané špeciálne tak, aby nedochádzalo k jeho deformácii a jeho rezonančné vlastnosti boli skvelé.
„V organe sa použilo viac druhov drevín. Máme tu smrek, borovicu, dub, javor, na menšie píšťaly sa použil orech, hruška rôznych druhov. Z lesov z Pyrenejí, niečo je z Álp,“ priblížil Štěpán Svoboda.
Svätovítsky organ pozostáva zo šesťtisíc drevených a kovových píšťal. Darcovia mali možnosť si ich adoptovať. Adopcia najmenšieho kusu vyšla na dvetisíc korún (približne 81 eur), toho najväčšieho na 300-tisíc korún (vyše dvanásťtisíc eur).
„Organy sa stavajú v storočných horizontoch. Aj predošlé nástroje sú staré 450 rokov. Očakávame teda, že aj veľký svätovítsky organ za predpokladu údržby a generálok vydrží niekoľko storočí,“ skonštatoval Svoboda.
Svätovítsky organ začnú ladiť od polovice augusta do konca roka. Prvé tóny si verejnosť vypočuje na sviatok svätého Víta 15. júna 2026.